Kazakistan, Doğu Türkistanlı Riza Akan'ı ülkeye almadı: Çin'e geri gönderilebilir!

Güncel
Ömer Cihad Kaya
07 Aralık 2020, 18:51
Ömer Cihad Kaya
07 Aralık 2020, 18:51

Çin yönetiminin sistematik baskıları nedeniyle hava yoluyla Kazakistan’ın Almatı şehrine gelen Nurziya Akan, Kazakistanlı yetkililer tarafından ülkeye alınmadı. Kazakistan yönetiminin Dubai’ye geri gönderdiği Doğu Türkistanlı Akan’ın, Çin’e teslim edilme tehlikesi bulunuyor. Atajurt Doğu Türkistan Kazak Türkleri Kurucu Üyesi ve Türkiye Direktörü Babüsselam Okutan, Çin’e geri gönderilme tehlikesi yaşayan Nurziye Akan’ın İstanbul’a getirilmesi için uğraş verdiklerini bildirdi.

Kazak kökenli Doğu Türkistanlılar, Çin yönetiminin yasa dışı bir şekilde toplama kampları zulmü ve baskılarıyla karşı karşıya kalıyor. Çin’den Hong Kong, Malezya ve Dubai üzerinden bugün Almatı’ya gelen Nurziya Akan, Çin istihbaratının havaalanındaki faaliyetleri sonucu Dubai’ye geri gönderildi. Doğu Türkistanlı kadının durumuna ilişkin Kırım Haber Ajansına konuşan insan hakları savunucusu Babüsselam Okutan, Çin’e teslim edilme tehlikesi yaşadığını ve Almatı’ya girişine izin verilmediği takdirde İstanbul’a gelmesi için çalışma yürüttüklerini kaydetti.

OKUTAN: ÇİN, DUBAİ’DE PUSUDA BEKLİYOR, 72 SAATİMİZ VAR

Konunun ayrıntılarını QHA’ya aktaran insan hakları savunucusu Babüsselam Okutan, şu ifadeleri kullandı:

“Nurziye Akan isimli soydaşımız, ortada hiçbir gerekçe yokken seyahat özgürlüğü engellenerek, geri gönderildi. Kazakistan’a geri dönmesi için Kazakistan’ın eski devlet başkanı Nazarbayev’in bir dönem başkanı olduğu Dünya Kazaklar Birliğinden bir yazı aldık eğer yarın sabah (8 Aralık 2020) Almatı’ya gelmesi için başvuruda bulunacağız. Olmazsa Türkiye’ye gelmesi için uğraşacağız. Çünkü, Çin, Dubai’de pusuda bekliyor. Çin’e iade edilmemesi için ve İstanbul’a gelmesi için 72 saatimiz var.”

DÜNYA KAZAKLARI BİRLİĞİ DOĞU TÜRKİSTANLI KADIN İÇİN KAZAKİSTAN’A BAŞVURU YAPTI

Dünya Kazakları Birliği (Kaumdastık) tarafından Kazakistan makamlarına yapılan başvuru:

GERİ GÖNDERİLMESİ İÇİN HİÇBİR SEBEP YOK!

Doğu Türkistan’daki baskıları ve toplama kamplarına atılan kişilerin sesini duyurmak için Kazakistan’da kurulan Atajurt İnsan Hakları Merkezi Türkiye Direktörü Babüsselam Okutan, Çin’e geri gönderilmek istenilen Nurziya Akan’ın Kazakistan Pekin Büyükelçiliğinden vize aldığını ve covid-19 testinin negatif olduğunu bu bağlamda geri gönderilmesi için hiçbir sebebin olmadığını kaydetti.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor.ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Ayrıca, Çin hükumeti, her ne kadar dünya kamuoyunda aksini iddia etse de Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı zorla tutuluyor. Burada, Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve zulüm politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve diğer azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya.