Kazakistan'da, yabancı yatırımcılar için "Yatırımcı Vatandaşlığı" uygulanacak

27 Aralık 2019, 21:57

Kazakistan Parlamentosu’nun üst kanadı Senato, “Astana” Uluslararası Finans Merkezi (AIFC) mali enstrümanlarına yatırım yapan yabancılara “yatırımcı vatandaşlığı” verilmesini öngören anayasal kanun taslağını onayladı.

Senatörler, parlamento binasında düzenlenen oturumda, “Kazakistan’ın bazı anayasal önem taşıyan kanunlarına değişiklikler ve eklemelerin yapılmasıyla ilgili” anayasal kanun tasasını oy birliğiyle kabul etti. Belge, “AIFC’nin oluşturulmasıyla ilgili” yasada değişikliklerin yapılmasını öngörüyor. Yasadaki değişikliklere göre, AIFC’nin mali enstrümanlarına yatırım yapan yabancı yatırımcı “yatırımcı vatandaşlığını” alabilecek.

YABANCI YATIRIMCI VE AİLESİNE 5 YILLIK ÇOKLU VİZE HAKKI

Kazakistan Maliye Bakanı Alihan Smayilov, programın amacının yatırımcılara ve söz konusu kişilerin aile üyelerine Kazakistan’a çoklu giriş vizesi verilmesi karşılığında yatırım çekmek olduğunu söyledi. AIFC’nin “yatırımcı vatandaşlığını” almak için yatırımcının ilgili kanunlar gereği güvenilirlilik kontrolünden geçeceğini kaydeden Smayilov, “Yatırımcı, kontrolü geçtikten sonra finans merkezin mali enstrümanlarına yatırım yapıyor ve yatırımcı vatandaşlığı alıyor. Yatırımcı vatandaşın, AIFC’nin dilekçesi üzerine 5 yıllık süreyle vize almak hakkı var.” dedi.

YABANCI YATIRIMCI ÜLKE DIŞINDA KAZANDIĞI GELİRİN VERGİSİNİ ÖDEMEYECEK

Smayilov, “yatırım vatandaşlığını” alan yabancı yatırımcıların ülke dışında kazandığı gelirler için vergi ödemeyeceğini, Kazakistan’da elde ettikleri gelirler için ülkenin vergi kanunlarına uygun olarak vergi ödeyeceklerini sözlerine ekledi.

Bunlara da bakın: