Kazakistan'da ön seçim sonuçları: Meclise üç parti girdi

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Ocak 2021, 14:52
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Ocak 2021, 14:52

Kazakistan’da halk, birçok ilki içeren seçim için dün sandığa gitti. Kazakistan’da 10 Ocak 2021 Pazar günü yapılan genel seçimlerin ön sonuçlarına göre, parlamentoya Nur Otan, Ak Zhol ve Kazakistan Halk Partisi (eski adıyla Kazakistan Komünist Halk Partisi) olmak üzere üç siyasi parti girdi.

Kazakistan’da en son 2016’da yapılan parlamento seçimlerinin ardından, 5 yıl görev yapacak yeni dönem milletvekillerini seçmek üzere dün sandık başına gitti. Ülkede yaklaşık 12 milyon seçmen, kayıtlı 6 siyasi partiden 5’inin katılacağı ve toplamda 312 milletvekili adayının yarışacağı seçimler için oy kullandı. Merkez Seçim Komisyonunun 11 Ocak 2021’de açıkladığı ön seçim sonuçlarına göre, parlamentoya yarışı önde götüren ve iktidardaki Nur Otan başta olmak üzere, Ak Zhol ve Kazakistan Halk Partisi (eski adıyla Kazakistan Komünist Halk Partisi) üç siyasi parti girdi.

Kazakistan’da dün yerel saatle 07.00’de başlayan, parlamentonun alt kanadı olan 107 sandalyelik meclis için milletvekilleri seçiminde, oy verme işlemi 20.00 itibarıyla sona erdi. Kazakistan’daki parlamento seçiminde 5 siyasi partiden 312 aday yarıştı. Yaklaşık 12 milyon seçmenin olduğu ülkede, oy sayımının ön sonuçları açıklandı. Siyasi partilerin, Meclise girmeleri için yüzde 7 barajını geçmeleri gereken seçimlerde, Kazakistan Merkez Seçim Komisyonunun bildirdiğine göre, resmi seçim sonuçları 7 günde açıklanacak.

Seçimlerin ön sonuçlarına göre:

(İktidardaki) Nur Otan Partisi yüzde 71.09
Ak Zhol Partisi yüzde 10.95
Kazakistan Halk Partisi yüzde 9.1
Kırsal Partisi yüzde 5,29
ADAL Partisi yüzde 3,57’si

Kazakistan’da yasalara göre, yüzde yedi oy alan partiler parlamentoya giriyor. Nihai seçim sonuçlarının resmi protokollerin alınmasının ardından açıklanacağı belirtildi.

BİRÇOK İLKİN YAŞANDIĞI SEÇİMLERDE USULSÜZLÜK İDDİALARI

Kazakistan’da 10 Ocak 2021’deki seçimlerde muhalefet güçleri yarışmadı, sadece eski Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev liderliğindeki Nur Otan partisi ve dört iktidar partisi seçim yarışına katıldı. Seçim günü aktivistler ve bağımsız gözlemciler, çok sayıda usulsüzlüğün olduğunu bildirdi. Bağımsız gözlemcilerin çeşitli nedenlerle sandık merkezine girmesine izin verilmedi ve bazı sandık merkezlerinde güvenlik kameraları kapatıldı.

SEÇİM GÜNÜ ÇOK SAYIDA GÖZALTI

Azatlık Radyosu’nda yer alan habere göre, haksız gördükleri seçimleri protesto etmeye çalışan siyasi güçlerin destekçileri birçok şehirde gözaltına alındı. Almatı’da bazı aktivistler özel kuvvetlerle çevrildi ve yaklaşık 7 saat soğukta tutuldu. Bazı aktivistler hastaneye kaldırıldı. Batılı örgütler polisi suçladı. Yetkililer, seçimlerde ciddi bir usulsüzlük olmadığını savundu. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ülkenin siyasi kampanyasını “gerçek rekabet ve kampanya eksikliği” olarak nitelendirdi ve seçim demokratik şartları karşılamadı.

ULUSLARARASI KURULUŞLARIN HİÇBİRİ DEMOKRATİK OLARAK TANIMADI

Kazakistan seçimlerinden hiçbiri uluslararası kuruluşlar tarafından “demokratik” olarak tanınmadı. Bu, Kazakistan’ı neredeyse otuz yıldır yöneten Nursultan Nazarbayev’in istifasından bu yana Kazakistan’da yapılan ilk parlamento seçimi.

SEÇİM İLE BİRÇOK İLK YAŞANACAK!

Bu seçimler ile Kazakistan’da 1995’ten bu yana ilk kez, erken seçime gidilmeyerek Anayasa’da belirtilen zamanda gerçekleştirilecek. İlk kez siyasi partilerin seçimlere katılmaları için toplaması gereken imza sayısı 40 binden 20 bine düşürüldü. Parti listelerindeki kadınlar ve gençlere ayrılan kota yüzde 30’a yükseltildi. Bundan sonra Meclise giren muhalif milletvekilleri en az 1 kere parlamento oturumlarını başlatma ve “hükumet saati” toplantılarının gündemini belirleme hakkına sahip olacak.

Nazarbayev, 19 Mart 2019’da Cumhurbaşkanlığı görevinden istifa etmesine rağmen iktidardaki Nur Otan Partisi Genel Başkanlığı görevini sürdürüyor.