Kazakistan'da öğretmen maaşları iki katına çıkarılıyor

Güncel
Ömer Kaya
17 Ağustos 2019, 13:44
Ömer Kaya
17 Ağustos 2019, 13:44

Kazakistan’da Cumhurbaşkanı Kasım Cömert (Jomart) Tokayev, öğretmen maaşlarının iki katına çıkarılması için hükumete talimat verdi.

Cumhurbaşkanı Tokayev, Başkent Nur-Sultan’daki Bağımsızlık Sarayı’nda her yıl düzenlenen Ağustos Konferansı’nın açılışına katıldı. Nitelikli personeli eğitim sistemine çekmek ve öğretmenlerin durumlarını iyileştirmek adına hükumete dört yıl içerisinde öğretmen maaşlarının iki katına çıkarılması talimatı verdiğini duyurdu.


ÖĞRETMENLİK STATÜSÜ DESTEKLENECEK


Tokayev,  kanunun kabul edilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması sonucunda önemli değişikliklerin olacağına inandığını kaydederek ülkede görev yapan yaklaşık 500 bin öğretmenin statüsünün çıkacak kanunla iyileştirilerek destekleneceğini belirtti. 


”ÖĞRETMENİN İTİBARI GARANTİ ALTINA ALINACAK”

Öğretmenlerin yıllık izinlerinin 56 güne çıkarılması, sınıf öğretmeni ve ek görev yapanların maaşlarına ek ücret ödenmesi, master ve akademik derecesi olan öğretmenlere ek ücret ödenmesinin yanında öğretmenlere olağan dışı yük ve sorumluluk yüklenmesine de yasak getirileceğini hatırlatan Tokayev, çıkarılacak kanunla toplumda öğretmenin namus ve itibarının garanti altına alınacağını vurguladı.


ÜSTÜN HİZMET MADALYASI TAKDİMİ

Eğitim alanındaki son gelişmelerin yanında ülke eğitiminin masaya yatırıldığı, bu yıl  ”Bilim ve İlim” konulu düzenlenen  ve ülke genelinden 2 binden fazla eğitimcinin katıldığı konferansta Cumhurbaşkanı Tokayev başarılı öğretmenlere üstün hizmet madalyası takdim etti.