Kazakistan'da muhalefet kurma teşebbüsünde olan aktivistler gözaltına alındı

Haberler
Oğuzhan Batur
19 Şubat 2020, 17:27
Oğuzhan Batur
19 Şubat 2020, 17:27

Almatı’da yeni bir muhalefet grubu oluşturmak için düzenlenecek kongreye gitmek üzere seyahat eden 3 Kazak muhalif aktivist polisler tarafından gözaltına alındı.

Gözaltına alınan aktivistlerden Talğat Ayan verdiği demeçte dün polisin kendisini 2 diğer aktivist ile birlikte Atırav şehrinde durduğunu ve gözaltına aldığını açıkladı. Ayan, “Polis bize açıklanmayan bir kriminal olay nedeniyle gözaltı işlemi uyguladığını söyledi” dedi.

MUHALEFET PARTİSİ KURMAK İSTEYEN AKTİVİSTLERE BASKI

Ayan, 30 aktivistin Almatı’ya gelerek 22 Şubat 2020’de Kazakistan Demokrat Partisi’ni kurmayı planladığını açıkladı. Ancak Ayan’a göre 10 aktivist daha şimdiden Kazak yetkililerin baskıları nedeniyle kongreye katılmaktan vazgeçti. Diğer aktivistlerin de birçok tehdit ile karşı karşıya olduğu öğrenildi. Muhalif aktivistlerden Muratbay Cumağaliyev, Janaözen şehrinde geçen Pazartesi günü arabasının kundaklandığını aktardı. Cumağaliyev bu kundaklamanın kendisinin siyasi faaliyetleri ile bağlı olduğuna inandığını ifade etti.

Kazakistan Demokrat Partisi’nin kurucusu Canbolat Mamay, kongre öncesi yeni parti için mücadele veren kişilerin türlü baskılara maruz kaldığını ifade etti. Kazakistan yasaları yeni bir parti kurmak için en az bin kişinin kurucu kongrede bulunması gerektiğini belirtiyor.