Kazakistan'da liderler oyunu kullandı

Güncel
Ömer Cihad Kaya
09 Haziran 2019, 15:04
Ömer Cihad Kaya
09 Haziran 2019, 15:04

Kazakistan, Cumhurbaşkanlığı seçimleri için bugün sabah saatlerinden itibaren sandık başına giderek oyunu kullandı.

Ülkede 7 adayın yarıştığı seçimlerde, 7 aday yarışırken kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve mevcut Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in haricindeki Komünistler Halk Partisi adayı Jambıl Ahmetbekov, Kazakistan Demokratik Partisi “Ak Yol” adayı Daniya Yespayeva, Millet Kaderi adayı Amirjan Kosanov, Halk Demokratik Vatansever Partisi adayı Toleutay Rahimbekov, Kazakistan Sendikalar Derneğinin adayı Amangeldi Taspihov, iktidardaki Nur Otan Partisinin adayı Kasım Cömert Tokayev, Büyük Bozkır Kartalları Toplumsal Birliği adayı Sadibek Tugel da bir bir oylarını kullandı.

NAZARBAYEV: KAZAKİSTAN’DAKİ GÜCÜN BARIŞCIL BİR ŞEKİLDE DEVREDİLMESİ TAKDİRLE KARŞILANDI

Sabah saatlerinde oyunu kullanan Kazakistan halkının kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, “Bu seçimin önemini biliyorsunuz. Kendi başkanlığımı durdurdum ve gençlere yol verdim. Bu doğru bir karardı. Kazakistan’ın yeni dönemine başlaması için yeni nesil parlak beyinler ülkenin liderliğine gelmeli. Cumhurbaşkanlığı görevimi sonlandırma kararım, bir çok ülke lideri tarafından takdirle karşılandı. Kazakistan’daki gücün barışçıl bir şekilde devredilmesini çok takdir ediyorlar” ifadelerini kullandı.

Toplantının sonunda Nursultan Nazarbayev tüm Kazakistan halkına barış ve refah diledi.     

CUMHURBAŞKANI TOKAYEV’DEN “ŞEFFAF VE DEMOKRATİK” SEÇİM MESAJI

Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in Mart 2019’da görevinden istifa ederek Cumhurbaşkanlığı’nı devrettiği Kasım Cömert Tokayev, 9 Haziran 2019 günü ülkeyi seçime götüreceğini ifade etmişti. Tokayev de, bugün gerçekleşen seçimlerde oyunu kullanarak, “halkımız, ülkede meydana gelen siyasi olaylara asla kayıtsız kalmadı. Bugün Kazakistan halkı, devletimizin geleceği için oy kullanacak.” değerlendirmesinde bulundu.

KAZAKİSTAN 20 MART 2019’DA ERKEN SEÇİME GİTMİŞTİ

Kazakistan’da 20 Mart 2019 günü parlamento ortak oturumunda yemin ederek görevi Kazakistan’ın kurucu ve ilk Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’den devralan Kasım Jomart(Cömert) Tokayev, bugün halka seslenerek 9 Haziran 2019’da erken başkanlık seçimlerini yapılmasına karar verdiğini duyurmuştu.

Tokayev söz konusu ulusa sesleniş konuşmasında, bu kararı kurucu Cumhurbaşkanı Nazarbayev ve Parlamento Başkanı ile görüşmeleri sonucunda aldığını ifade etti. Mevcut Cumhurbaşkanı Tokayev, “Kazakistan demokratik bir ülkedir ve devlet başkanını halk seçer” değerlendirmesinde bulundu.

Kazakistan’ın ilk Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in yetkilerini devrettiği Tokayev’in normal şartlarda 2020’ye kadar görev süresi devam ediyordu.