Kazakistan’da koronavirüse karşı mücadele sürüyor: Üçüncü doz aşılama başladı

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Kasım 2021, 13:22
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Kasım 2021, 13:22

Kazakistan’da koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında, pazartesi gününden itibaren sağlık ve kolluk kuvvet çalışanları ile öğretmenlere Kovid-19 aşısının 3. dozu uygulanmaya başlandı.

Dünyayı saran ve iki yıldır etkileri dinmek bilmeyen Koronavirüs ile mücadele kapsamında vatandaşlar maske, mesafe ve hijyen kuralları ile bireysel önlem alırken devletler de aşılama çalışmaları ile sangının önüne geçmeye çalışıyor. Bu devletlerden olan Kazakistan’da aşılama çalışmalarında 3. doz aşılamanın başladığını duyurdu.

Nur Sultan Valiliği Sağlık Departmanı tarafından gerçekleştirilen açıklamada, “Bugün şubat ve mart aylarında ilk aşılananlar kategorisinde yer alan vatandaşlarımızı yeniden aşılamaya başladık. Ayrıca yerli aşı QazVak ile Çin aşısı Sinopharm alanlar da 6 aydan sonra üçüncü doz aşı olabilecekler. Sağlık merkezlerinde bunun için yeterli dozda aşı bulunuyor.” İfadelerine yer verildi.

KAZAKİSTAN’DA ÜÇÜNCÜ DOZ AŞILAMA

Kazakistan’da Koronavirüse karşı üretilen yerli aşı QazVak ile Rus aşısı Sputnik V’nin yanı sıra Dünya Sağlık Örgütünce onaylanan Sinopharm, CoronaVac, Hayat-Vax vatandaşlara sunuluyor. Pfizer aşısı ise 12 yaş üstü çocuklar ile hamilelere uygulanıyor.

Kazakistan Sağlık Bakanlığının verilerine göre ise, 19 milyon nüfusa sahip ülkede koronavirüse karşı en az 2 doz aşı olan kişi sayısı 7 milyon 946 bin 192 kişiye ulaştı. Kazakistan’da 22 Kasım 2021 itibarıyla yeni vaka sayısı 773 olarak açıklanırken, son 24 saatte 56 kişi de yaşamını yitirdi.