Kazakistan'da hükûmet karşıtı gösteriler: İktidar partisinin ofislerine saldırı

Güncel
Oğuzhan Batur
27 Haziran 2019, 19:17
Oğuzhan Batur
27 Haziran 2019, 19:17

Kazakistan’ın en büyük 3. şehri olan Çimkent, hükümet karşıtı gösterilere sahne oldu.

Kazakistan’ın Arıs ilçesinde önceki gün yaşanan askeri depo patlamasından sonra Arıs sakinleri, savaş alanına dönen bölge için yardım talep etti. Kazakistan hükumetinin yeterli desteği vermediğini gören kent sakinleri, Çimkent şehir merkezine gelerek protesto eylemi başlattı.

ÇİMKENT’TE ÖFKELİ KALABALIK PARTİ BİNASININ ÖNÜNDE GÖSTERİ DÜZENLEDİ

Öfkeli Arıs sakinleri Çimkent’te yolları kapatarak, Kazakistan’da iktidarda bulunan Nur Otan partisinin Çimkent İl Başkanlığı’na doğru hareket etti. Polis, Nur Otan partisi önünde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Nur Otan Çimkent İl Başkanlığı önünde toplanan öfkeli kalabalık parti binasına girmeye çalıştı. Polis ile çıkan arbedede yüzlerce protestocunun zor anlar yaşadığı görüldü.

ASKERİ DEPODAKİ FACİA SONRASI ŞEHİR NEREDEYSE BOŞALTILMIŞTI

Arıs’ta yaşanan patlamada 40 binin üzerinde kişi ilçeden zorla çıkartılmıştı. Arıs sakinlerinin evlerini, hayvanlarını ve kayıp olan insanları merak ettiği ancak devlet görevlilerinden hiçbir yardım alamadıkları belirtiliyor.

Arıs’ta yaşanan patlamaya dair Kazak hükumeti medya karartması uygulamaya çalışıyor. Arıs sakinleri ise zararlarının ne şekilde karşılanacağı ve süreç içerisinde hangi koşullarda geçimlerini sağlayacakları konusunda kendilerine bilgi verilmemesi nedeniyle kızgın bir durumda.