Kazakistan'da hükumet istifasına rağmen gösteriler yoğun bir şekilde devam ediyor

Güncel
_QHA Ankara
05 Ocak 2022, 13:03
_QHA Ankara
05 Ocak 2022, 13:03

Kazakistan’ın Mangıstav eyaletinde 2 Ocak 2022 tarihinde akaryakıt fiyatlarındaki artan zam nedeniyle başlayan protestolar ülke geneline hızla yayıldı. Almata’da da başlayan gösteriler, ülke genelinde hükumet karşıtı protestolara dönüştü. Ülkede protestolar hükümetin istifasına rağmen devam ederken, göstericiler, kurucu Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in dokunulmazlığının kaldırılmasını talep ediyor. Cumhurbaşkanı Tokayev, halkı sabır ve itidale davet ederken, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı da, ülkedeki son durum hakkında bilgi notu paylaştı. Öte yandan, Kazak medyası, Almata’da göstericilerin belediye binasını ele geçirdiğini bildirdi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım-Jomart Tokayev Başbakan Askar Mamin’nin istifasını kabul etti. Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Tokayev’in imzaladığı kararnameye göre anayasanın 70. Maddesine uygun olarak hükümetin istifasının kabul edildiği açıklandı. İmzalanan kararnameye göre Alihan Smailov geçici hükümete başbakan olarak atandı. Ancak, ülke genelinde hükumet karşıtı protestolar devam ediyor. Dün ordunun sokağa inmesinin ardından 5 Ocak 2022 itibarıyla eylemler hız kesmeden devam ediyor.

ALMATA’DA GÖSTERİLER YOĞUN BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, protestocuları itidale çağırdı ve Almata ve Mangıstav’da olağanüstü hal ilan etmesine rağmen özellikle Almata’da gösteriler bitmiş değil. Kazakistan’da hükumet istifasına rağmen gösteriler yoğun bir şekilde devam ediyor. Kazak protestocular polis ve askeri araçları üzerinde şehir merkezine ilerliyor.

Resim

Önce güvenlik güçleri Almatı Arena Spor Sarayı’ndaki göstericileri dağıtmaya çalıştı. Ancak halk dalga dalga halinde yayılmaya başladı. Protestocuların çoğu Cumhuriyet Meydanı’nda toplandığında güvenlik güçleri el bombası ve göz yaşartıcı gaz kullandı. Eylemciler daha sonra kent merkezine yürüyüşe geçti. Protestocular sadece akaryakıt fiyatlarının düşürülmesini değil, aynı zamanda hükümetin istifasını talep etmekle birlikte, ülkenin kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in dokunulmazlığının kaldırılmasını talep ediyor. 

Resim

CUMHURBAŞKANI TOKAYEV HALKI İTİDALE DAVET ETTİ

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, göstericileri sabır ve itidale davet ederek, “Sizleri ülkenin kaderine balta olmaya değil, sabır ve irfana davet ediyoruz” ifadeleriyle halka seslendi.

KAZAKİSTAN BÜYÜKELÇİSİ SAPARBEKULI ÜLKEDEKİ SON DURUM HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Öte yandan, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı, bugün ülkedeki son durum hakkında şu bilgileri paylaştı:

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev ülkedeki son durumlar ilgili ışığında Başbakanın istifasını kabul etti. Halkın sosyal-ekonomik talepleri çerçevesinde birçok acil önlemler kararı alındı. Cumhurbaşkanı Tokayev ülkedeki protestoların oluşmasında sorumlu olanların altını çizdi. Tokayev, “Akaryakıt fiyatlarına zam yapılmasına karşı protestoların oluşmasına yol veren Hükümet ve özellikle Enerji Bakanlığı ve KazMunaiGaz, KazakGaz birinci derecede suçludur” dedi.

Mangistau ilindeki Gaz işleme tesisi müdürü gözaltına alındı. Mali İzleme Ajansı işletme tesisi idaresinin gaz fiyatına temelsiz zam getirdiği ile ilgili açıklama yapıldı. Olayla ilgili ön soruşturma yürütülüyor.

Cumhurbaşkanı Tokayev, Almatı şehri ve Mangistau bölgesinde olağanüstü hal ilan edildikten sonra durumun kademeli olarak iyileşeceğini kaydetti. Ayrıca, durumu istikrara kavuşturmak için gerekli talimatlar verildiğini ve bu durumda temel sorumluluğun görevlerini kusursuz bir şekilde yerine getiren İçişleri Bakanlığı, Özel Harekat Kuvvetleri ve Ulusal Muhafızlarda olduğunu ifade etti.