Kazakistan'da gözaltında ölen muhalif için yüzlerce kişi kar fırtınası altında toplandı

27 Şubat 2020, 16:34

Kazakistan’da yüzlerce kişi gözaltında şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden Dulat Ağadil’in cenazesinde toplandı.

Muhalif aktivist Dulat Ağadil, 24 Şubat 2020’de gözaltındayken şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti. Bugün Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’ın yakınındaki Talapker köyünde toplanan bini aşkın muhalif kar fırtınasına rağmen Ağadil’i uğurlamak için bir araya geldi.

POLİS GÖSTERİCİLERE SERT MÜDAHALEDE BULUNDU

Cenaze merasimi sonrasında köy mezarlığına götürülen naaşı sırasında “Özgürlük”, “Yaşlı adam (Nursultan Nazarbayev) defol!”, “Uyan Kazak” şeklinde sloganlar atıldı. Defin töreni sonrasında Ağadil’in destekçileri Astana Konser Salonu binası önünde toplanarak bağımsız bir komisyonun Ağadil’in ölümünü incelemesi talebinde bulundular. Polis göstericilere sert bir müdahalede bulunarak dağıttı ve 20 kişi gözaltına alındı.

“YETKİLİLER SADECE BİR KAHRAMANI ÖLDÜRMEDİLER, HEPİMİZE MESAJ GÖNDERDİLER”

Almatı’da da muhalefetin önemli figürlerinden Jasaral Kuğanışalin, “Dulat’ın polisler tarafından iktidar sahiplerinin direktifi ile öldürüldüğüne eminim. Yetkililer sadece bir kahramanı öldürmediler, hepimize bir mesaj gönderdiler: Eğer ehlileştirilmeyi kabul etmezseniz geri kalanlara olacak budur. Bu yolsuz ve suç düzeni Kazakistan’da çöktüğünde Dulat’ın ve diğer demokratik değerler için mücadele edenlerin isimleri ülkemizin tarihinde onurlu yerlerini alacaktır” dedi.

Kazakistan
Kazakistan muhalefeti
Bunlara da bakın: