Kazakistan'da gözaltında hayatına kaybeden muhalifin dövülerek öldürüldüğü ortaya çıktı

28 Şubat 2020, 17:45

Kazakistan’da gözaltındayken hayatını kaybeden muhalif Dulat Ağadil’in polisler tarafından dövülerek öldürüldüğünü kanıtlayan video görüntüleri ve otopsi raporu ortaya çıktı.

Ağadil’in dün başkent yakınlarındaki Talapker köyündeki cenazesi sonrasında akşam geç saatlerde internet ortamında bir video yayınlandı. Videoda Dulat Ağadil’in vücudunda sayısız yara ve morluklar bulunduğu gözlemlendi. Ağadil, 24 Şubat 2020’de gözaltına alınmıştı ve saatler sonrasında hayatını kaybetmişti.

“KALP PROBLEMİ NEDENİYLE HAYATINI KAYBETTİ”

Yetkililer Ağadil’in ölümüne dair, “Kalp problemi nedeniyle hayatını kaybetti. Aşırı dozda alkol alımı tespit edildi. Vücudunda herhangi bir yara veya şiddet izine rastlanılmadı.” açıklamasını yapmıştı. Ağadil’in arkadaşları ve diğer muhalif aktivistler ise bu açıklamaya karşı Ağadil’in sağlık durumu nedeniyle alkol kullanmadığını ve kalbinde herhangi bir sorunun daha önce bulunmadığını ifade ettiler.

İNTERNETE SIZAN VİDEODA POLİS ŞİDDETİNİ DOĞRULUYOR

Yayınlanan videoda Ağadil’in elinde, ayaklarında, omuzunda, sırtında ve diğer bölgelerinde bulunan yara ve morluklar da gözaltındaki polis şiddeti şüphesini doğrular nitelikte. Otopsi sırasında bulunan tıbbi bir uzman olan Ruslan Satıbaldiyev basına konuşmayı reddetti. Birçok aktivist Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’den açıklama talep etti.

Kazakistan
Kazakistan muhalefeti
Bunlara da bakın: