Kazakistan'da görme engelli çocuklar unutulmadı

Haberler
_QHA Ankara
16 Ekim 2019, 23:01
_QHA Ankara
16 Ekim 2019, 23:01

Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da düzenlenen Görme Engelli Çocuklar Festivali kapsamında Türk öğretmenler, golbol ve matematik eğitimi verdi.

ÇOCUKLAR ARASINDA MÜSABAKALAR YAPILDI

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle, Nur Sultan’daki 10. Nolu okul tarafından düzenlenen festivalin ikinci gününde, görme engelli çocuklara Türkiye’den gelen öğretmenler tarafından Kazakistan Paralimpik Spor Salonu’nda golbol eğitimi verildi. İçinde zil olan bir topla oynanan golbolun kurallarının görme engelli çocuklara anlatılmasının ardından, Türkiye, Azerbaycan ve Kazakistanlı çocuklar arasında müsabakalar yapıldı.

GOLBOLDE ŞAMPİYONLUKLARIMIZ VAR

Festivale katılan Türkan Sabancı Görme Engelliler Okulu Müdürü Metin Gökçe,  yaptığı açıklamada, Kazakistan’ın festival çerçevesinde golbol oyunu eğitimi talebinde bulunduğunu belirterek, “Öğrencilerimizi ve antrenörümüzü getirdik. Şimdi burada onlara eğitim veriyoruz. Çünkü görme engelliler arasında golbolda Avrupa ve dünya şampiyonlarımız var.” dedi.

İŞ BİRLİĞİ YAPMAYI AMAÇLIYORUZ

Kazak görme engelli çocuklara matematik eğitimi de verdiklerini anlatan Gökçe, eğitimlerde kullandıkları materyallerle ilgili bilgi alışverişinin yapılmasında bu tür etkinliklerin önemli olduğunu vurguladı. Gökçe, “Türk devletlerinde görme engelliler okullarındaki gelişmeleri beraber takip etmeyi, onlarla iş birliği yapmayı amaçlıyoruz.” ifadesini kullandı.


FESTİVALİN ÜÇÜNCÜSÜNE EV SAHİPLİĞİ YAPMAK İSTİYORUZ

TİKA Nur Sultan Koordinatörü Evren Rutbil de etkinliğin Türkiye’de TİKA’nın katkılarıyla iki kere yapılan Görme Engelli Çocular Festivali’nin devamı olduğunu belirttti. Rutbil, Türkiye’de festivale katılan Kazakistanlı öğretmenlerin üçüncüsüne ev sahipliği yapmak istediklerini dile getirdi. Festivale Türkiye, Azerbaycan ve Kazakistan’ın farklı bölgelerinden öğretmenler ve görme engelli çocukların katıldığını ifade eden Rutbil, amaçlarının görme engelliler eğitimi alanında tecrübelerin paylaşımı olduğunu söyledi.