Kazakistan'da etnik Rusların oranı yüzde 20'nin altına indi

Güncel
Oğuzhan Batur
03 Mayıs 2019, 20:01
Oğuzhan Batur
03 Mayıs 2019, 20:01

Kazakistan’da son yapılan etnik araştırmaya göre ülkede yaşayan etnik Rusların toplam nüfus içerisindeki oranı %19’a düştü.

Kazakistan’da Çarlık ve Sovyet devirlerinde Rus emperyalizminin bir sonucu olarak Rus kolonizasyonu uygulanmıştı. Kazakistan’ın bağımsızlıktan hemen önce yapılan 1989 nüfus sayımında Kazaklar ülkenin %39’unu oluştururken Ruslar neredeyse Kazaklara eşit olan %37,5 oranında nüfusa sahiplerdi.

2019 yılının ilk aylarında yapılan araştırmaya göre Kazakların oranı %70’e çıkarken Ruslar %19 seviyelerine kadar geri çekildi. Ülkedeki 3. büyük etnik unsur ise %3 ile Özbekler oldu.

RUS MÜDAHALESİNİN BAHANESİ

Rusya’nın Kırım’ı işgalinden sonra etnik Rusların dış politikada araç olarak kullanılması Kremlin tarafından sıkça dile getirilmişti. Özellikle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “Tarihte Kazakistan diye bir ülke yok” söyleminin Kazakistan’da yaşayan etnik Rusları ayrılıkçılığa teşvik etme amacıyla verildiği yorumlanmıştı.

Rusya Ukrayna toprakları içerisinde, Baltık ülkelerinde, Belarus’ta ve Kazakistan’da etnik Rusları kullanarak yayılmacı politikalarını devam ettirmek istiyor. Buna karşın Kazakistan’dan gelen son istatistikler durumun Putin’in dileğinin aksi yönünde seyrettiğini gösteriyor.