Kazakistan'da doğumunun 175. yılında Abay Kunanbayev anma programı

22 Ocak 2020, 16:43

Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da şair Abay Kunanbayev’in doğumunun 175. yılı anma törenleri başladı.

Kazakistan Opera ve Bale Tiyatrosunda düzenlenen törene, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kültür ve Spor Bakanı Aktotı Rayimkulova’nın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Kazakistan basımına açıklamalarda bulunan Bakan Rayimkulova, burada yaptığı konuşmada, Kunanbayev’in felsefesinin Kazak halkı kültürü ve milli kimliğinin ayrılmaz parçası haline geldiğini belirtti. Rayimkulova, şairin tarihin zor dönemlerinde insanları ulusal değerler, dil ve kültür etrafında birleştirmeyi başaran görüş sistemi oluşturduğuna değinerek “Abay’ın manevi mirası, şüphesiz Kazakistan’ın dünya çapında gözlemlediğimiz geleneksel ideolojik paradigmalar ve dünya görüşünün yok edilmesi sorununun üstesinden gelinmesini sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.

TÜRKSOY, 2020’Yİ ABAY KUNANBAYEV YILI İLAN ETTİ

Rayimkulova, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatının (TÜRKSOY) 2020’yi “Abay Kunanbayev Yılı” ilan etmesine işaret ederek, “Abay yılının” toplumda vatanseverlik, çalışkanlık, eğitim ve adalet temelli doğru değerler sistemini oluşturma zamanı olduğunu belirtti.

500’ÜN ÜZERİNDE ULUSLARARASI ETKİNLİK

Kunanbayev’in doğumun 175. yılı kapsamında ülke genelinde 500’ün üzerinde uluslararası ve ulusal düzeyde etkinlik yapılması bekleniyor.
Cumhurbaşkanı Tokayev, 2019 yılı mayıs ayında Kunanbayev’in doğumunun 175. yılının kutlamalarına ilişkin kararnameyi imzalamış, TÜRKSOY 2020’yi “Abay Kunanbayev Yılı” ilan etmişti.

Şair ve filozof Kunanbayev, 10 Ağustos 1854’te Semey’de doğdu. Yeni Kazak edebiyatının temelini atan Kunanbayev, eserlerinde Kazak halkının sosyal, toplumsal ve ahlaki sorunlarına dikkati çekerek, halkı medeni gelişmenin doğru yolunu seçmeye çağırdı.

abay kunanbay
Bunlara da bakın: