Kazakistan’da Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası başladı: Adayların vaatleri neler?

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
14 Mayıs 2019, 19:38
Mehmet Berk Yaltırık
14 Mayıs 2019, 19:38

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı erken seçimleri öncesinde seçim kampanyası başladı.

9 Haziran 2019’da gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimi için yarışacak 7 aday Kazakistan Merkez Seçim Komisyonuna kaydını yaptırdı. Seçim kampanyası MSK’nın yayımladığı takvime göre 11 Mayıs 2019’da yerel saat ile 18.00’de başlayan kampanya 8 Haziran 2019’da gece yarısı sona erecek.

SEÇMENLERİN KAZAKÇA BİLMESİ ŞART

Anayasa gereği cumhurbaşkanlığına toplumsal dernekler ve siyasi partiler aday gösterebilecek. Seçime katılan adayların Cumhurbaşkanı adayının doğuştan Kazakistan vatandaşı olması, son 15 yılını ülkede yaşaması, üniversite mezunu olması, 40 yaşından küçük olmaması, kamu sektöründe en az 5 yıllık tecrübe sahibi olması ve Kazakça bilmesi şart koşuldu.

Ayrıca Daniya Yespayeva, ülke tarihinde cumhurbaşkanlığına ilk kadın aday olarak tarihe geçti.

Seçimlere katılacak adaylar ve vaatleri hakkında bilgiler Kazak medyasında yer aldı. Adaylar ve vaatleri şu şekilde:

1-Kasım Cömert Tokayev: Herkes için refah, süreklilik, adalet ve ilerleme.

2- Amangeldi Taspihov: Güvenli çalışma ortamının kurulması, tüm kurum ve işletmelerde çalışanlara toplu sözleşme yükümlülüğü.

3- Jambıl Ahmetbekov: Batı etkisinin ve yanlış değerlerin reddedilmesi, bütün kaçak oligarkları yargılamak, yoksullukla mücadele, komşularla ekonomik entegrasyon ve adil vergilendirmenin tanıtılması.

4- Daniya Yespayeva: Sürekli gelişimin temeli olarak rekabet ve kitlesel girişimciliği teşvik etmek, ulusal bağımsızlık, yolsuzlukla mücadele ve sorumluları görevden alma.

5-Amirjan Kosanov: Siyasi özgürlükler, ulusal kimlik, bağımsızlık, sıfır yolsuzluk, medeni ve popüler ekonomi, zengin bölgeler-zengin bir ülke.

6- Toleutay Rahimbekov: Kazakistan tarımsal sanayi kompleksinin gelişimi ve insanların refahının bununla sağlanması, köylerin ve şehirlerin sosyal eşitliği, toplumun acil sorunlarını çözme imkanı, geleneksel ve manevi değerlerin korunması.

7-Sadibek Tugel.