Kazakistan’da Çanakkale Zaferi ve şehitleri anıldı

Güncel
Ömer Kaya
18 Mart 2019, 13:32
Ömer Kaya
18 Mart 2019, 13:32

Kazakistan’ın başkenti Astana’da, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü vesilesiyle tören gerçekleştirildi.

Türkiye’nin Astana Büyükelçiliğinin ev sahipliğinde gerçekleşen programda, Büyükelçi Nevzat Uyanık, Kazakistan’da faaliyet gösteren Türk kurumlarının temsilcileri ve diplomatların yanı sıra çok sayıda davetli hazır bulundu.

Saygı duruşu ve iki ülke milli marşlarının okunmasıyla başlayan törende, Astana Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Türkçe kursu öğrencileri tarafından Çanakkale hakkında şiirler okundu ve filmler gösterildi.

18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi anısına gerçekleşen programda, Astana Yunus Emre Enstitüsü kursiyerlerinden Zharkınay Kıdıralı ve Aliya Kairova, İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy’un “Çanakkale Şehitlerine” ve “Birlik” şiirlerini seslendirdi.

✅T.C. Astana Büyükelçiliği tarafından gerçekleştirilen "18 Mart Çanakkale Zaferini Anma Töreninde" Merkezimiz kursiyerlerinden Zharkınay Kıdıralı ve Aliya Kairova, istiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un "Çanakkale Şehitlerine" ve "Birlik" şiirlerini seslendirdiler. ✅ Түркияның Қазақстандағы елшілігінде өткен "Чанаккале шәйіттерін еске алу" рәсімінде орталымыздың оқушылары Жарқынай Қыдырәлі мен Әлия Қайырова өлең оқыды.

Опубліковано Astana Yunus Emre Enstitüsü Неділя, 17 березня 2019 р.

Büyükelçi Uyanık da, gerçekleştirdiği konuşmada, Çanakkale Zaferi’nin, Türk milletinin tarih sahnesinde kalma, varlığını ve onurunu koruma mücadelesi olduğunu belirterek savaşta 250 bini aşkın askerin şehit düştüğünü hatırlattı.


Türkiye’nin Astana Büyükelçisi Sn. Nevzat Uyanık

Türk milletinin 1915’te o dönemdeki en güçlü ordulara karşı alınan zaferle ülkenin daima ayakta kalacağını gösterdiğine dikkati çeken Uyanık, “Çanakkale Muharebeleri aynı zamanda Türk’ün mertliğini, yiğitliğini ve yüksek insanlık vasıflarını tüm dünyaya gösterdiği er meydanıdır. İslamofobi, terörizm ve her türlü aşırılıktan muzdarip bugünün dünyasına ders niteliğinde bir şanlı destandır.” dedi.