Kazakistan'da bağımsızlık mücadelesinde hayatını kaybedenler anıldı: Polis müdahale etti

Güncel
Oğuzhan Batur
16 Aralık 2019, 15:33
Oğuzhan Batur
16 Aralık 2019, 15:33

Kazakistan’da 16 Aralık’ta kutlanan Bağımsızlık Bayramında, 1986 ve 2011’de hayatını kaybedenler anıldı.

Almatı’da öğlen saatlerinde Respublika Meydanı’nda toplanan halk, Bağımsızlık Anıtına güller bırakıp dua etti. Anma eylemine Kazakistan’da yasaklanan muhalif “Demokrat Parti” ve Oyan Kazakistan hareketi üyeleri de katıldı. Başkent Nur Sultan’da da aynı saatlerde benzer bir anma eylemi gerçekleştirildi.

1986’da Almatı’da Sovyetler Birliğine karşı ayaklanan Kazak halkına emperyalist Sovyet işgalcileri tarafından ateş açılmış, olaylarda birçok insan hayatını kaybetmişti. Jeltoksan 1986 olayları olarak geçen dönem, Kazakistan’ın bağımsızlık sürecinin en önemli olaylarından biri olarak görülüyor. 2011’de ise Janaözen şehrinde protesto yapan petrol işçilerine karşı polis silah kullanmıştı. Birçok işçi hayatını kaybetti. Olayla ilgili detaylar hala açıklanmadı.

Nur Sultan’daki göstericiler “Janaözen, Jeltoksan. Asla unutmayacağız, asla affetmeyeceğiz!” sloganları attı. Polis göstericileri yakından izledi ancak müdahale etmedi. Valilik yetkilileri ise göstericilerden alanı terketmeleri için ikna etmeye çalıştı. Ancak göstericiler bu istekleri yerine getirmedi.

Almatı’da ise göstericiler, “Uyan Kazakistan”, “Nazarbayevsiz Kazakistan” ve “Yaşlı adam defol” şeklinde sloganlar attı. Almatı’da da resmi yetkililer, göstericileri yaptıklarının yasa dışı olduğu noktasında uyardı. Göstericiler ayrıca iki Doğu Türkistanlı Kazak’ın Çin’e iade edilme kararını protesto etti. Uyarılardan sonra gelen polis müdahalelerinde Nur Sultan ve Almatı’da toplam 20 eylemcinin tutuklandığı ve 15 güne kadar hapis cezasına çarptırıldıkları öğrenildi.