Kazakistan'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı resepsiyonu

Güncel
Ömer Cihad Kaya
18 Mayıs 2019, 14:13
Ömer Cihad Kaya
18 Mayıs 2019, 14:13

Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın yıl dönümüne ithafen çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Uluslararası Türk Akademisi (TWESCO), Türkiye’nin Nur Sultan Büyükelçiliği ve Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) ortaklaşa gerçekleştirdiği “Tarihten ibret: Türk Milli Mücadelesi ve Atatürk” temalı programa; Türkiye’nin Nur Sultan Büyükelçisi Nevzat Uyanık, Azerbaycan Büyükelçisi Raşad Mamadov, TWESCO Başkanı Darhan Kıdırali ve bunun yanı sıra milletvekilleri, Kazakistan’daki Türk kurumları diplomatları, Türkologlar ve çok sayıda davetli katıldı.

ATATÜRK’ÜN “NUTUK” ESERİ KAZAKÇA’YA ÇEVRİLDİ

Program çerçevesinde Atatürk’ün fotoğraflarının yer aldığı sergi açıldı ve TWESCO tarafından Kazakça basılan Atatürk’ün “Nutuk” eserinin tanıtımı yapıldı.

Etkinlikte, YEE Türkçe kursu öğrencileri de Atatürk hakkında şiirler okudu.

TÜRKİYE’NİN NUR SULTAN BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN 19 MAYIS RESEPSİYONU

Türkiye’nin Nur Sultan Büyükelçiliği de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle elçilik binasında resepsiyon verdi.

Büyükelçi Uyanık’ın ev sahipliğindeki resepsiyona, Kazakistan’da faaliyet gösteren ülkelerin diplomatları, elçilik çalışanları, Kazakistan’da yaşayan Türk vatandaşlarının yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Resepsiyonda Kazakistan Savunma Bakanlığı Orkestrası konser verdi, YEE Türk halk oyunları kursu öğrencileri dans gösterileri sundu.

“ATATÜRK, TÜRK DÜNYASININ ORTAK LİDERİ”

Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali, program kapsamında bir konuşma gerçekleştirerek, etkinliği Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı Milli Mücadele’nin 100’üncü yıl dönümü vesilesiyle düzenlediklerini belirterek, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk dünyasının ortak lideri olduğunun altını çizdi.