Kazakistan'da 14 DEAŞ üyesinin mahkemesi sonuçlandı

12 Aralık 2019, 17:41

Kazakistan’da 14 kişi terör bağlantılı faaliyetlerde bulunmak suçundan 8 ile 14 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldı.

Dün görüşülen mahkemedeki DEAŞ üyesi 14 sanık, Kazakistan yetkilileri tarafından Suriye’den getirilmişti. Sanıklara terör örgütü için adam toplama, terör örgütü üyesi olma, terör propagandası yapma, nefreti teşvik etme ve şiddeti öven yasa dışı yayınları dağıtma suçları yöneltildi.

Tüm sanıklar suçlarının bir kısmını kabullendi. Ancak tam olarak hangilerini kabullendikleri bilinmiyor. Kazakistan Milli Güvenlik Komitesinin açıklamasına göre, 57’si erkek, 220’si kadın ve 547’si çocuk olmak üzere 824 kişi Suriye’den geri getirildi. Bunlardan 44’ü (10’u kadın) 1 ile 11 yıl arasında terör bağlatılı suçlarla hapis cezasına çarptırıldı.

Orta Asya ülkeleri Suriye ve Irak’ta kalan çocuk ve kadınları ülkeye geri getirmek için birçok girişimde bulundu ve operasyonlar düzenledi. Kazakistan ve Özbekistan gibi ülkeler özellikle çocukları ve kadınları rehabilite ederek topluma yeniden kazandırmayı hedefliyor.

DEAŞ
Kazakistan
Bunlara da bakın: