Kazakistan, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanıyor

Güncel
Oğuzhan Batur
23 Mayıs 2019, 18:09
Oğuzhan Batur
23 Mayıs 2019, 18:09

Kazakistan’da ülkeyi 28 yıl yöneten kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in istifasının ardından 9 Haziran’da yapılacak seçimlerde 7 aday yarışacak.

Kazakistan, Nazarbayev’in 19 Mart’ta istifa etmesinin ardından yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanıyor.

9 Haziran’da yapılacak seçimlere, Merkez Seçim Komisyonu’na (MSK) kaydolan Kazakistan Komünist Halk Partisi’nden Jambıl Ahmetbekov, Ult tağdırı (Millet Kaderi) Ulusal Yurtseverlik Hareketi’nden Amircan Kosanov, Avul (Köy) Halk Demokratik Yurtsever Partisi’nden Toleutay Rakhimbekov, Kazakistan Cumhuriyeti Sendikalar Federasyonu’ndan Amangeldi Taspihov, Nur Otan Partisi’nden Kasım-Jomart Tokayev, Uly Dala Kırandarı (Ulu Bozkır Kartalları) hareketinden Sadі-Bek Tügel, Ak Jol (Ak Yol) Kazakistan Demokrat Partisi’nden ise Daniya Yespayeva katılacak.

Seçimin resmi sonuçları, 16 Haziran’da ilan edilecek.

“KAZAKİSTAN SİYASİ HAYATININ EN ÖNEMLİ OLAYLARINDAN BİRİ”

Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, seçimleri, Kazakistan siyasi yaşamının en önemli olaylarından biri olarak tanımladı.

Büyükelçi Saparbekuly, seçimlerin, bağımsız Kazakistan tarihindeki en rekabetçi seçimler olacağı umudunu verdiğini ve 7 adayın yarışacağı cumhurbaşkanlığı koltuğu için Ak Jol Partisi’nin temsilcisi Daniya Yespayeva ile ilk kez bir kadın adayın seçimlere katıldığı bilgisini verdi.

Kazakistan’da uzun süredir cinsiyet eşitliğini geliştirmek ve kadınların iş ve politikadaki rolünü artırmak için adımlar atıldığını belirten Saparbekuly, “Şu an bu emeğin meyvelerini topluyoruz. Sayın Yespayeva dışında, kadınlar Kazakistan’da Parlamento Senatosu Başkanlığı, Başbakan Yardımcılığını ve Eğitim ve Bilim Bakanlığını yürütmekte ve ayrıca Parlamento üyelerinin üçte biri kadınlardan oluşmaktadır.” ifadelerini kullandı.

ŞEFFAF SEÇİM VAADİ

Saparbekuly, ülkesindeki seçimlerin rekabetçi ve adil olacağının altını çizerek, “Bölgemizde seçimlerin adaletli ve açık olmasını sağlayan demokratik kurumlar gelişiyor. Kazakistan bir kez daha tüm beklentileri karşıladığını gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Ülkede geçici cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Kasım-Jomart Tokayev’in, en yüksek uluslararası standartları karşılayacak şeffaf seçimler için söz verdiğini hatırlatan Saparbekuly, bu vaatlerin samimiyetini gösteren bazı somut örneklerin de bulunduğuna işaret etti.

Saparbekuly bu kapsamda, 20 yıla yakındır muhalefet saflarında bulunan Amircan Kosanov’un Cumhurbaşkanı adayı olduğunu belirterek, Kosanov dahil Cumhurbaşkanı adaylarının tümünün seçim kampanyalarını şeffaflıkla düzenlediğini kaydetti.

Büyükelçi Saparbekuly, Kazakistan’ın, seçim gözlemcileri ve yapıcı yorumlarına her zaman açık olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:

“Bu kez ülkemizdeki seçimleri takip edecek 10 uluslararası kuruluştan ve birçok yabancı ülkeden binden fazla uluslararası gözlemci bekliyoruz. Kazakistan hükûmetinin davetiyle seçimler; AGİT’in Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi (ODIHR), Bağımsız Devletler Topluluğu, Türk Konseyi ve diğer pek çok kuruluşun temsilcileri tarafından izlenecek.”