Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, ülkesindeki Çin karşıtı protestolara rağmen Çin'e gitti

Güncel
Oğuzhan Batur
11 Eylül 2019, 16:30
Oğuzhan Batur
11 Eylül 2019, 16:30

Kazakistan’da iki haftadır devam eden Çin karşıtı protestolara rağmen Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, planlandığı şekilde Çin’in başkenti Pekin’e resmi ziyarette bulundu.

Cumhurbaşkanı Tokayev, Çin’e 10 Eylül 2019’da ulaştı. İki gün sürecek resmi ziyaretinin ilk gününde Çin Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Yang Jiechi ile bir araya geldi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’in 6’ncı Kazak Çin İş Konseyi toplantısına katılması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Tokayev, Çin’in Devlet Başkanı Şi Jinping ile bir araya gelecek.

Kazakistan’ın Janaözen şehrinde 2 hafta önce başlayan ve ülke geneline yayılan Çin karşıtı protestolarda halk Cumhurbaşkanı Tokayev’e ziyaretini iptal etmesi için çağrıda bulunmuştu. Kazak protestocular ülkeye yapılacak Çin yatırımlarının Kazakların iş bulmasını zorlaştıracağını ve Çin’in etkinliğinin ülke üzerinde arttıracağını ifade etmişlerdi.

Kazakistan’da Çin karşıtı hareketlerin artışta olduğu belirtiliyor. Özellikle Doğu Türkistan’daki Kazaklara yapılan baskılar nedeniyle Kazak toplumunda Çin imajının giderek kötü bir hal aldığı öğrenildi.

Kazakistan hükûmeti ise Çin yatırımlarına büyük önem veriyor. Kuşak ve Yol Projesi kapsamında Kazakistan öncü ülkelerde biri olmak istiyor.