Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Özbekistan'da

Güncel
Oğuzhan Batur
15 Nisan 2019, 17:57
Oğuzhan Batur
15 Nisan 2019, 17:57

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Jomart Tokayev, 2 günlük resmi ziyareti kapsamında dün Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e geldi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı’nı Uluslararası Taşkent Havalimanı’nda Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov karşıladı. Cumhurbaşkanı Tokayev’in Özbekistan ziyareti göreve geldiği günden itibaren ikinci yurt dışı teması oldu.

Cumhurbaşkanı Tokayev, bugün Özbekistan’ın Cumhurbaşkanlığı sarayı olan Kök Saray’da Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev tarafından resmi tören ile kabul edildi.

İki ülke liderinin görüşmesinde Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, gerçekleştirilen ziyaretten ötürü memnuniyetlerini Kazak mevkidaşına aktardı. Mirziyoyev, iki ülke arasında son yıllarda gelişen ilişkilerin güçlenerek devam etmesini arzuladığını bildirdi.

“KAZAKİSTAN’DA KARDEŞ ÖZBEKİSTAN İLE İLİŞKİLERİN GÜÇLENMESİ İÇİN BÜYÜK TALEP VAR”

Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, görüşmede yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Kazakistan Cumhurbaşkanı sıfatıyla Özbekistan’a yaptığınız ilk resmi ziyaretten ötürü sizleri takdir ediyoruz. Bu ziyareti, ülkelerimiz arasındaki stratejik ortaklığın ve sıkı işbirliğinin güçlendirilmesi yolunda önemli bir adım olarak görüyoruz. Kazakistan bizim için dost bir komşu ve stratejik ortak. İşbirliğimizin ulaştığı dinamizmden oldukça memnunuz.”

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev ziyaret için davetinden ötürü Mirziyoyev’e teşekkürlerini iletti. Tokayev, ikili ilişkiler ile şu açıklamalarda bulundu:

“Memleketlerimiz arasındaki işbirliği üzerine söylediğiniz ifadelere tamamıyla katılıyorum. Siz, hürmetli Şavkat Mirziyoyev, Kazakistan’ın ilk Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile iki ülke arasındaki işbirliğinin bu noktalara gelmesi yolunda çok çalıştınız. İki ülke arasındaki bu işbirliğinin muhafaza edilmesini kendimin esas görevi olarak addediyorum. Kazakistan’da kardeş Özbekistan ile işbirliğine dair talepler çok fazla.”

İki ülke arasındaki görüşmelerde ticari ve ekonomik meseleler de ele alındı. Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2020’de 5 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini iletti.

Kazakistan ve Özbekistan’ın Orta Asya’daki olası güvenlik sorunları karşısında işbirliği yapacağı belirtildi. Özellikle terörizme ve dini aşırılıkçılığa karşı iki ülke arasında askeri ve istihbarat işbirliği yapılacağı belirtildi.

Tokayev ayrıca bölgenin başlıca sorunlarından biri olan su güvenliği ve belirsizliği noktasında iki ülkenin gelecekteki tehlikelere karşı uzlaşı içerisinde hareket edeceğine vurgu yaptı.