Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev demokratikleşme sözü verdi

Güncel
Oğuzhan Batur
02 Eylül 2019, 17:04
Oğuzhan Batur
02 Eylül 2019, 17:04

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, seçildiği günden sonra halka ilk seslenişi yaptı.

Cumhurbaşkanı Tokayev, ilk halka seslenişinde demokratik özgürleşme ve çoğulculuk vaadinde bulundu. Tokayev ilerleyen seçimler için “çok partili seçimin kaldırım taşlarını döşemeliyiz” ifadelerini kullandı.

Tokayev, yerel yöneticilere ve valilere seslenerek halkın barışçıl protestolar yapmasına ve fikirlerini dile getirmelerine izin verilmesi gerektiğini belirtti. Tokayev, “Eğer gösteriler barışçıl ve diğer insanları rahatsız etmiyor ise daha önce belirlenen noktalarda insanların organize olmasına engel olunmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Tokayev ayrıca anayasaya aykırı holiganca gösterilerin de yasal yollarla engelleneceğini sözlerine ekledi.

Tokayev 9 Haziran 2019’da yapılan seçimleri kazanarak ülkeyi uzun dönemden beri yöneten Nursultan Nazarbayev’in yerine Cumhurbaşkanlığı koltuğuna geçmişti. Ancak uluslararası gözlemciler seçimleri yeterince demokratik bulmadıklarını belirtiyor.

Uluslararası gözlemcilere göre seçimler, protestolara yapılan müdahaleler ve yaygın oy kullanma düzensizlikleri nedeniyle demokratik standartlara olan saygının yetersiz olduğu bir ortamda düzenlendi.

Tokayev göreve gelir gelmez başkent Astana’nın ismini Nursultan olarak değiştirmişti. Tokayev, Nazarbayev’in kızı Dariga Nazarbayeva’yı da Senato başkanı olarak atadı.