Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev: Bölgenin yatırıma en uygun ülkesiyiz

Ekonomi
Oğuzhan Batur
22 Kasım 2019, 16:40
Oğuzhan Batur
22 Kasım 2019, 16:40

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, bölgede en iyi yatırım ortamına sahip ülke olduklarını söyledi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, başkent Nur Sultan’a gelen İsviçre Cumhurbaşkanı Ueli Maurer’i Cumhurbaşkanlığı Sarayında resmi törenle karşıladı. Taraflar, baş başa ve heyetler arası görüşmelerini gerçekleştirdikten sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

TOKAYEV, İSVİÇRE’NİN, UKRAYNA VE SURİYE’YE YAPTIĞI İNSANİ YARDIMLARI TAKDİR ETTİ

Tokayev, İsviçre’nin Avrupa’daki önemli ortaklarından olduğuna işaret ederek, “Bizim üst düzey ilişkilerimiz gelişmektedir. Görüşmemizde iş birliğinin ana yönlerini belirledik.” dedi. Nur Sultan’ın Suriye konulu garantörler toplantısına ev sahipliği yaptığını hatırlatan Tokayev, İsviçre’nin, Ukrayna ve Suriye dahil çatışma bölgelerine yaptığı insani yardımları takdirler karşıladığını dile getirdi.

“İŞ YAPMA KOLAYLIĞINDA KAZAKİSTAN 25. SIRADA”

Tokayev, İsviçre’nin dünyanın banka ve finans merkezlerinden olduğunu vurgulayarak, “Kazakistan ise bölgede ekonomisi istikrarlı büyüyen ve en iyi yatırım ortamı olan ülkedir. İş yapma kolaylığı endeksinde, Kazakistan 25. sırada yer aldı.” diye konuştu. Son 15 yılda İsviçre’nin Kazakistan’a 24 milyar doların üzerinde yatırım yaptığını aktaran Tokayev, iki ülke arasındaki karşılıklı ticaretin 3 milyar doları geçtiğini kaydetti.

İsviçre Cumhurbaşkanı Maurer, Kazakistan’da 40’ın üzerinde İsviçreli firmanın faaliyet gösterdiğini belirterek, “Güzel ikili ilişkiler gelişmektedir. Kazakistan, jeostratejik öneme sahip bir ülke, Asya ile Avrupa’nın ortasında yer alıyor ve Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesinde köprü rolü oynamaya devam edecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Maurer, temasları çerçevesinde Başbakan Askar Mamin ile de bir araya geldi. Taraflar görüşmede ikili iş birliği perspektiflerini ele aldı.