Kazakistan Başsavcılığından muhalefet partisinin mitingine katılmayın çağrısı

21 Şubat 2020, 16:40

Kazakistan Başsavcılığı tarafından, “Kazakistan’ın Demokratik Seçimi” oluşumunun planladığı mitinge “katılmayın” çağrısı yapıldı.

Kazakistan Başsavcılığı 22 Şubat 2020 tarihinde yapılacak olan mitingi yasa dışı olarak nitelendirdi. Başsavcı Yardımcısı Bolat Dembayev, dün devlet medya organlarına yaptığı açıklamada, kolluk kuvvetlerinin yasa dışı mitinglere karşı sert önlemler alacağını ve yasa dışı eylemlere katılan kişilerin idari ve kriminal cezalar ile karşı karşıya olacağını ifade etti.

Dembayev, “Onaylanmamış kamusal etkinliği düzenleyenler ve katılanlar kim olursa olsun önlenecek. Başsavcılık ofisi, vatandaşları kanunlara uymaya ve yasa dışı kamusal etkinliklere katılmamaya çağırmaktadır.” ifadelerini kullandı. “Kazakistan’ın Demokratik Seçimi” lideri Muhtar Ablyazov ise uzun süredir Avrupa’da yaşıyor. Kendisi de Kazak vatandaşlarını yarın Almatı’da gerçekleştirilecek protestoya katılmaya çağırdı.

Yarın Kazakistan Demokrat Partisi’nin kurucu kongresi gerçekleştirilecekti. Ancak kongreye katılmak için Almatı’ya hareket eden birçok aktivist kolluk kuvvetleri tarafından gözaltına alındı. Muhalefet bu baskılardan sonra kongreyi iptal ederek, protesto gösterisi düzenleme kararı aldı.

Kazakistan
Kazakistan Demokrat Partisi
Bunlara da bakın: