Kazakistan, anayasa değişikliği için referandum kapılarını araladı

Güncel
qha muhabir
30 Nisan 2022, 16:14
qha muhabir
30 Nisan 2022, 16:14

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Akorda’da gerçekleştirilen Kazakistan Halk Asamblesinin 31. Genel Toplantısında Kazakistan halkına seslendi. Kazakistan’daki Ocak olaylarını anımsatan Tokayev, ülkenin bağımsızlığının altını çizerek, yeni bir döneme geçiş yapılacağını belirtti. Tokayev, Kazakistan Anayasasında 33 maddenin değişmesi gerektiğini vurgulayarak referanduma yapılacağını dile getirdi. Tokayev, “Anayasanın güncel hali için en son 1995’te referandurma gidilmişti. Büyük kapsamlı ve önemli dönüşümler ülkenin geleceği üzerinde önemli bir etkiye sahiptir” ifadelerini kullandı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Cumhurbaşkanlığı Sarayı Akorda’da düzenlenen Kazakistan Halk Asamblesinin 31. Genel Toplantısına katıldı. Toplantıda konuşma yapan Cumhurbaşkanı Tokayev, Ocak ayında yaşananları hatırlatarak, “Halkımız Ocak trajedisinden ders çıkarmalı. Şimdi ise bu gibi olayların bir daha yaşanmaması için çaba sarf etmek dönemi” dedi.

KASIM TOKAYEV: YENİ KAZAKİSTAN BİR ADALET BÖLGESİ HALİNE GELMELİDİR

Ülkede etnik gruplaşmayı körükleyecek dış çatışmaların yaşanmamasına işaret eden Tokayev, “Maalesef, bu tür provokasyonlara tanık oluyoruz. Ancak provokatörler nerede yaşarlarsa yaşasınlar, hangi pasaportları kullanırlarsa kullansınlar, devletimizin bağımsız bir politika izleme hakkını zedeleyemezler” ifadelerini kullandı.

Tokayev, halihazırda yeni bir devlet modeline geçme aşamasında olduklarını belirterek, “Yeni dönemde nepotizme, paternalizme ve yozlaşmaya kesin bir engel koyacağız. Yeni Kazakistan bir adalet bölgesi haline gelmelidir” vurgusu yaptı.

KAZAKİSTAN ANAYASASINDA 33 MADDE DEĞİŞECEK

Cumhurbaşkanı Tokayev, kanunların geliştirilmesi için adım atılması gerektiğine işaret ederek, “Şu anda Anayasanın üçte birini oluşturan temel kanunun 33 maddesinde değişiklikler yapılması kararlaştırıldı” açıklaması yaptı.

Kazakistan’da Anayasanın güncel halinin en son 1995’te onaylandığını hatırlatan Tokayev, “Yaklaşan büyük kapsamlı ve önemli dönüşümler ülkenin geleceği üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır. Bu nedenle, Anayasa’da yapılacak değişiklikler ile ilaveler için ülke genelinde referandumun yapılmasını öneriyorum. Halk oylamasıyla Anayasa’yı değiştirmenin toplum iradesinin canlı bir göstergesi olacağına inanıyorum” dedi.