Kazakistan, aileleri DEAŞ'a katılan Kazak çocukları ülkeye geri getirdi

29 Kasım 2019, 19:25

Kazakistan, Irak’ta kalan 14 çocuğu 9 aylık bir çaba sonrasında ülkeye geri getirdi.

Yaşları 2- 13 arasında olan 14 çocuk aileleri tarafından terör gruplarına katılma amacıyla Suriye ve Irak’a getirilmişti. Tüm çocukların babalarının terörist faaliyetlerde öldüğü belirtilirken, bir çocuğun iki ebeveynini de kaybettiği ve bir yetimhanede bulunduğu öğrenildi.

Çocukların diğerleri 2 yıl boyunca Bağdat’taki Rusafa hapishanesinde bulunuyordu. Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Elçisi Stanislav Vassilenko, çocukların geri getirilmesi sürecinin Mart ayında başladığını aktardı.

REHABİLİTASYON SÜRECİ İLE TOPLUMA GERİ KAZANDIRMA AMAÇLANIYOR

Vassilenko, “Iraklı yetkililer ile müzakerelere başladık. Bu müzakere süreci uzun sürdü çünkü bu kişilerin gerçekten Kazak vatandaşı olduğunu belgelemeliydik. Kazakistan’daki akrabalarını bularak DNA testi gerçekleştirdik.” dedi.

Geri getirilen çocukların, okula veya kreşe devam ettikleri belirtildi. Geri getirilen 150 kadının çoğu ise seküler bir hayat tarzına geri döndü ve radikal ideolojiyi reddettiği öğrenildi. Rehabilitasyon merkezlerinde ise hem çocukların hem de kadınların, psikolojik destek ile yeniden topluma kazandırılması amaçlanıyor.

Kazakistan daha önce de Suriye de benzer bir şekilde teröre bulaşmış ailelerin çocuklarını ülkeye getirmişti. Özbekistan’ın da benzer girişimlerinin olduğu biliniyor. Irak ve Suriye’de yüzlerce Orta Asyalı radikal ideolojilere kapılarak terör gruplarına katılmıştı.

DEAŞ
IRAK
Kazakistan
Bunlara da bakın: