Kazak boksör Golovkin, şampiyonluk rekorunu kırdı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Aralık 2020, 17:27
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Aralık 2020, 17:27

Kazak boksör Gennady Golovkin, şampiyonluk rekorunu kırdı: 41. galibiyeti ile orta sıkletteki dünya şampiyonu unvanını koruyan IBF, IBO Orta Sıklet Şampiyonu 38 yaşındaki Kazak boksör Golovkin, 31 yaşındaki yenilgisiz Polonyalı boksör Kamil Szeremeta ile kozlarını paylaştı. Kazak Boksör Gennady Golovkin, IBF ve IBO orta sıklet unvanını savundu. Elde ettiği galibiyetle unvanlarını koruyan Golovkin’i, Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev ve Nazarbayev son başarısından dolayı tebrik etti.

Kazak boksör Gennady Gennadyevich Golovkin (GGG), IBF orta sıkletteki uzun zamandır beklenen unvan savunmasını zorunlu rakibi Kamil Szeremeta’ya karşı yaptı. Gennady Golovkin, çıktığı unvan maçında 18 Aralık Cuma gecesi tarih yazdı. Gennady Golovkin ve Kamil Szeremeta Uluslararası Boks Federasyonu (IBF), IBO Orta Sıklet Şampiyonluğu için mücadele etti. IBF-IBO Şampiyonu Gennady Golovkin, Kamil Szeremeta’yı yedinci rauntta hakemin teknik kararıyla (Szeremeta’nın ekibi maça devam etmek istemedi) mağlup etti. Böylece Golovkin, 21. rekorunu kırmak için unvanını savunduktan sonra unvanlarını başarıyla koruyarak tüm zamanların en iyi orta sıklet şampiyonu olma mücadelesini geliştirdi.

GOLOVKİN 41. GALİBİYETİNE İMZA ATTI

Kazak boksör Golovkin Polonyalı Kamil Szemereta’yı yenerek kariyerindeki 41. galibiyetine de ulaşmış oldu. Szemereta ise kariyerinde ilk kez kaybetti. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ve önceki Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, zaferinden dolayı Gennady Golovkin’i tebrik etti.

TOKAYEV GOLOVKİN’İ KUTLADI

Gennady Golovkin’i zaferinden dolayı tebrik eden Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, “Gennady Golovkin’e ikna edici zaferi için tebrikler! Boksörümüz orta sıklet IBF ve IBO’da dünya şampiyonu unvanını savundu. Golovkin, yüksek becerisini ve güçlü kazanma iradesini bir kez daha kanıtladı. Ülkemiz seninle gurur duyuyor!” dedi.

NAZARBAYEV: BAĞIMSIZLIK GÜNÜ’NDE BÜYÜK BİR HEDİYE OLDU

Kazakistan’ın eski Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev de boksörü açık ara zaferinden dolayı kutladı ve bir telgraf gönderdi.
Nazarbayev, “Bu zaferle, kendi bölümünüzde 21. dünya şampiyonu oldunuz ve Kazakistan ve dünya boks tarihinin yıllıklarında yeni bir sayfa açtınız. 17 Aralık Kazakistan Bağımsızlık Günü vesilesiyle tüm Kazakistanlılar için büyük bir hediye olduğunu düşünüyorum. Spordaki parlak başarılarınız, güçlü ruhunuz ve kazanma kararlılığınızla gurur duyuyoruz. Bir kazanan olarak yolunuza devam edeceğinizden ve başarılarınızdan çok mutlu olacağımızdan eminim.” ifadelerine yer verdi.