Kayıp Kırım Tatar aktivistle ilgili soruşturma: Yayaçikov nerede?

Haberler
Anife Bilal
02 Nisan 2019, 20:06
Anife Bilal
02 Nisan 2019, 20:06

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde polisinin, Kırım Tatarı Edem Yayaçikov hakkında ön soruşturma başlattığı duyuruldu. Soruşturmanın 27 Mart’ta evin kapısını kırıp içeriye girilen, işgalci güçler tarafından evinde arama yapılan ve bulunduğu yer belli olmayan Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un eşinin onun hakkında verdiği kayıp dilekçesi ilgili yürütüleceği bildirildi.

Gazeteci Anton Namlyuk Facebook üzerinden yaptığı açıklamada sözde polisin Edem Yayaçikov’un kaybolmasıyla ilgili ön soruşturma yürüttüğünü duyurdu. Sözde polisin kayıp vakasıyla ilgili ön soruşturma başlatmasının, daha önce Yayaçikov’un gözaltına alınması hakkında yapılan açıklamaları çürüttüğünü belirten Namlyuk, “Böylece o (Yayaçikov) ya gayri resmi olarak FSB’nin ellerinde tutuluyor ve bu gizleniyor, ya da o FSB tarafından hala bulunamadı. Her iki durumda da Yayaçikov’un kaderi hala belli değil.” diye kaydetti.

Daha önce avukat Edem Semedlâyev bir meslektaşından müvekkili Edem Yayaçikov’un gözaltına alındığını ve FSB’nin Akmescit ofisinde bulunduğunu öğrendiğini bildirmişti. Bilgiyi aldıktan sonra hemen FSB ofisine gittiğini belirten avukat bu dava ile ilgilenen görevlilerin bilgiyi doğrulamadığını belirtmişti.

İŞGALCİLERİN KIRIM TATARLARINA YÖNELİK BASKILARI TAM GAZ DEVAM EDİYOR

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskın düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin, bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskınlar sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.