Katar polisi, Dünya Kupası hazırlıklarını Türkiye'de yapıyor

21 Ekim 2019, 16:05

Katar’da 21 Kasım-18 Aralık 2022 tarihlerinde düzenlenecek FIFA Dünya Kupası öncesi Katar polisi, Türkiye’de uzmanlardan eğitim aldı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinesinde, Katar İç Güvenlik Komutanlığının talebiyle Türkiye’ye gelen 15 kişilik gruba, İzmir’deki Foça Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında toplumsal olaylara müdahale kursu verildi.

4 HAFTALIK UYGULAMA EĞİTİMİ

Katar polisi, alanlarında uzman eğitmenler kontrolünde 4 hafta süren kursta asayiş ve bomba arama köpeklerinin de yer aldığı uygulamalı eğitimlerle Dünya Kupası’na sıkı bir şekilde hazırlandı.

Kursiyerlere, eğitim programı kapsamında , toplumsal olaylara müdahalede teşkilatlanma ile düzenler, müzakere, öfke kontrolü, planlama ve bir toplumsal olaya nasıl müdahale edileceği konuları anlatıldı.

Katarlı kursiyerlerden Raşit Hasan el-Gahtani, eğitimlerin oldukça zorlu ve heyecanlı geçtiğini vurgularken şunları kaydetti:

“Dünya Kupası sırasında meydana gelebilecek gösteri ve eylem gibi olayları önlemek maksadıyla eğitim için buradayız. Dost ülkemiz Türkiye’de olduğumuz için çok mutluyuz. Hem eğitimlerden hem de ilgiden dolayı çok memnunuz. Kurs boyunca çok şey öğrendik. Toplumsal olayların genel yapısını, meydana gelen olaylar karşısında teşkilatlanma ve uygulanacak müdahale düzenlerini, planlama ve müzakerenin önemini, olaylara nasıl müdahale edebileceğimizi öğrendik. Budan dolayı eğitmenlerimize teşekkür ederiz.”

Katar İç Güvenlik Komutanlığının talebi üzerine böyle bir çalışma gerçekleştirildi.

FIFA
Katar
Polis