Katalonya'da sular yeniden ısınıyor

Güncel
_QHA Ankara
27 Eylül 2019, 22:30
_QHA Ankara
27 Eylül 2019, 22:30

Siyasi belirsizliğin devam ettiği ve 10 Kasım’da bir kez daha seçime gidecek İspanya’daki geçici sosyalist hükümet, Katalonya parlamentosunun aldığı kararların iptaline ilişkin yasal süreci başlatacağını açıkladı. İspanya ve Katalonya arasındaki gerginlik yeniden tırmanışa geçti.

Hükümet Sözcüsü Isabel Celaa, Bakanlar Kurulu’nun ardından düzenlediği basın toplantısında, “Katalonya parlamentosunun aldığı kararlar, Katalanlar arasında birlikte yaşamaya saldırıdır. Bu hükümet, özerklik statüsüne ve anayasaya saldırılmasına müsaade etmeyecektir.” dedi.

Katalonya parlamentosunun aldığı kararlara karşı “kararlı ve soğukkanlı hareket edeceklerini” vurgulayan Celaa, “Hükümet, siyasi bir karar aldı. Katalonya parlamentosunun bazı kararlarına itiraz edecek. Bu kararlar Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra Devlet Avukatlığı Kurumu bunların iptal başvurularını yapmak için çalışmalarına başlayacak.” diye konuştu.

Anayasanın 155. maddesinin yürürlüğe sokularak Katalonya’nın özerklik haklarının askıya alınması için mevcut durumda gerekli şartların olmadığını savunan Celaa, “Olayları ve verilen cevapları aşırılaştırmayın. Bu kötü bir işaret olur. Şu anda çıkan kararlar yasa değil, 155. madde için gerekli koşullar yok.” değerlendirmesinde bulundu.

Celaa ayrıca Katalonya Özerk Hükümet Başkanı Quim Torra’dan “açık şekilde şiddeti kınamasını istediklerini.” söyledi.