Katalonya bağımsızlık eylemlerine Rus istihbaratı etkisi soruşturmasında, bir Ukraynalı tutuklandıKatalonya bağımsızlık eylemlerine Rus istihbaratı etkisi soruşturmasında, bir Ukraynalı tutuklandı

Güncel
Elvina Khalilova
26 Kasım 2019, 10:20
Elvina Khalilova
26 Kasım 2019, 10:20

Katalonya’da, İspanya karşıtı gösterilerde Rus istihbarat kurumlarının müdahalesi olduğu söylentisi üzerinde yürütülen soruşturmada, bir Rus bir de Ukraynalı olduğu iddia edilen iki kişi tutuklandı.

İki adam Fransa istikametine giderken 4 Ekim 2019’da Girona’da tutuklanmıştı. Araçta yapılan incelemeler sonrasında, araç içerisinde Rus M-75 bombası bulundu. İspanya Milli Mahkemesi, tutuklularının Rus istihbaratının subayı komutanı Denis Sergeyev ile bağlantılı olduğunu iddia etti. Konu kapsamında, Sergeyev hakkında da araştırma başlatıldı.

SERGEYEV BARSELONA’YI EN AZ İKİ KEZ ZİYARET ETTİ

Bellingcat.com’a göre, Sergeyev, Sergey Fedotov adı altında Barselona’yı en az iki kez ziyaret etti. Ayrıca Sergeyev, ziyaretlerinden birini, Katalonya’nın bağımsızlığına ilişkin referandumdan üç gün önce gerçekleştirdi. Referandumdan önce, bu istihbarat grubu siber saldırı başlatıp, Madrid’te yasa dışı olan internet sitelerinin erişimlerini sağladı. 

Farklı kaynaklara göre, İspanya Milli Mahkemesinde dört ay önce başlatılan araştırmada, Rus ajanlarının yeri ve Katalonya bağımsızlığının ilan edilmesindeki etkisi inceleniyor. Araştırmacılar, Katalonya ayrılıkçıları ve Rus istihbaratı arasında bir bağ olduğunu öne sürüyor.