Kaşka’nın ölümünden sorumlu şahıs “mahkemeden” kaçmaya devam ediyor

Güncel
Anife Bilal
24 Eylül 2019, 16:38
Anife Bilal
24 Eylül 2019, 16:38

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki sözde Akmescit Bölge Mahkemesinde bugün Aliye Kaşka’nın, Kırım Tatar mücadelesinin efsane isimlerinden Veciye Kaşka’nın ölümüne neden olan Yusuf Aytan’a karşı açtığı dava incelenecekti. Fakat Aytan “mahkemeye” gelmediği için duruşma tarihi başka güne alındı.

Kırım Tatar mücadelesinin efsane isimlerinden Veciye Kaşka’nın torunu Aliye Kaşka, Türk vatandaşı Yusuf Aytan’ın Veciye Kaşka’dan borç aldığı parayı geri almak için “mahkemeye” başvurdu.

Konu ile ilgili açıklama yapan, Kırım Tatar aktivist Bekir Degermenci’nin eşi Aliye Degermenci, “Mahkeme başlamadan sona erdi. Yusuf Aytan duruşmaya gelmediği için avukatlar bir dizi başvuru yaptı ‘hakim’ onları ‘davaya’ dahil etti. Şu an ‘Vaciye Kaşka davasından’ bazı belgeleri alamadıkları ve ‘hakim’ onları davaya ekleyemediği için duruşmayı erteleme kararı alındı. Duruşma tarihi daha sonra bildirilecek.” diye anlattı.

Türkiye vatandaşı Yusuf Aytan, Kırım Tatar mücadelesinin efsane isimlerinden Veciye Kaşka’dan 7 bin dolar borç almıştı. Borcu ödemek istemeyen Aytan, FSB’ye başvurarak Kaşka’nın borcunu tahsil etmesine yardımcı olan Kırım Tatar aktivistler Asan Çapuh, Bekir Degermenci, Kazim Ametov ve Ruslan Trubaç’ın kendisini gasp ettiği ileri sürdü.

Aytan’ın başvurusuna dayanarak FSB; Asan Çapuh, Bekir Degermenci, Kazim Ametov ve Ruslan Trubaç hakkında dava açtı.

Rus işgalci kolluk kuvvetlerinin söz konusu dava çerçevesinde kasım 2017’de düzenlediği baskın sırasında Kırım Tatar mücadelesinin efsane isimlerinden Veciye Kaşka hayatını kaybetmişti.

Nisan 2019’da Kırım’ın sözde Akmescit Bölge Mahkemesi, avukat Mammet Mambetov’un Veciye Kaşka’nın adına yaptığı başvuruyu kabul ederek Türkiye vatandaşı Yusuf Aytan’ı Veciye Kaşka’dan borç aldığı ve geri vermeye reddettiği parayı geri ödemeyi mecbur tutmuştu

Fakat daha sonra Mayıs 2019’da  sözde Akmescit Bölge Mahkemesi Yusuf Aytan’ın başvurusunu kabul ederek; Veciye Kaşka ailesine olan borcunu geri ödemesi yönündeki mahkeme kararını iptal etti ve davayı yeniden incelemeye göndermişti.