Kaşka'nın ölümünden sorumlu şahıs borcunu geri ödeyecek

Güncel
Anife Bilal
11 Nisan 2019, 20:49
Anife Bilal
11 Nisan 2019, 20:49

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Akmescit Bölge Mahkemesi, avukat Mammet Mambetov’un Rus işgalci kolluk kuvvetlerinin kasım 2017’de düzenlediği baskın sırasında hayatını kaybeden Kırım Tatar mücadelesinin efsane isimlerinden Veciye Kaşka’nın adına yaptığı başvuruyu kabul etti.

Sözde mahkeme Türkiye vatandaşı Yusuf Aytan’ı Veciye Kaşka’dan borç aldığı ve geri vermeye reddettiği parayı geri ödemeyi mecbur tuttu.

Konuyla ilgili gazeteci Anton Namlyuk şu açıklamalarda bulundu:

“Aytan’ın Kaşka’dan aldığı para, Kırım Tatar aktivistleri Asan Çapuh, Bekir Degermenci, Kazim Ametov ve Ruslan Trubaç’e karşı açılan davanın temelini oluşturdu. Veciye Kaşka parayı geri almak için Kırım Tatar aktivistlerden yardım istemişti. Borcu geri ödemek istemeyen Aytan, FSB ile işbirliği yaptı. Bunun sonucunda Kırım Tatar aktivistlere karşı dava açıldı. Sözlü karar duruşması sırasında iddia makamı Asan Çapuh için 3,5 yıl, Bekir Degermenci, Kazim Ametov ve Ruslan Trubaç için 3 yıl şartlı hapis cezası ve 3 yıl denetimli serbestlik cezası istedi. Aslında, ‘Akmescit Bölge Mahkemesinin’ kararı sanıkların tutumlarını doğruluyor. Kırım Tatar aktivistleri hiçbir kötü niyetleri olmadığı, dolayısıyla gasp yapmadıkları, sadece Aytan’ın borcunu ödemesi için ikna etmeye çalıştıklarını ileri sürmüşlerdi.”

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Kırım Tatar aktivistler Bekir Degermenci, Kazim Ametov, Ruslan Trubaç ve Asan Çapuh’un aleyhine açılan düzmece  “Veciye Kaşka davası” çerçevesinde alınan “mahkeme kararının” 17 Nisan tarihinde açıklanacağı bildirilmişti.

DÜZMECE “VECİYE KAŞKA DAVASI”

Bilindiği gibi Rus işgali altındaki Kırım’da, 23 Kasım’da, işgalci güçler yeni baskınlar düzenledi ve birkaç Kırım Tatar aktivistini gözaltına aldı. Rus işgalcilerin Akmescit’te bir kafeye, Kırım Tatar aktivistlerin güya Türkiye vatandaşı şahıstan para talep ettiği bahanesiyle düzenlediği baskın sırasında 26 Şubat davası çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarı Mustafa Degermenci’nin babası Bekir Degermenci, Kırım Tatar milli hareketi aktivisti Asan Çapuh, Kırım Tatar aktivist Kazim Ametov ve Ruslan Trubaç gözaltına alındı. İşgalciler, Kırım Tatarlarının Türkiye vatandaşı Yusuf Altan isimli şahıstan 7 bin dolar para talep ettiğini ileri sürdü.

Akmescit’teki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, 23 Kasım 2017’de yapılan baskınlardan sonra gözaltına alınan dört Kırım Tatar aktivist hakkında da tutukluluk kararı çıkardı. Aktivistler tutuklandıktan iki yıl sonra, sağlık problemleri nedeniyle tutuklulukları ev hapsine alınmıştı.

FSB’nin düzenlediği baskın sırasında Kırım Tatar milli hareketinin efsanevi emektarı Veciye Kaşka fenalaştı. 83 yaşındaki Kırım Tatar aktivisti yaşadığı strese dayanamayıp, hastaneye yetişemeden ambulansta hayatını kaybetti. Daha sonra alınan bilgilere göre, söz konusu şahsın, yaşama veda eden Kırım Tatar milli hareketi emektarı Veciye Kaşka ve diğer birkaç kişiye daha borcu olduğu öğrenildi.