Karluk'tan Rusya lehine oy kullanan vekillere: "Halkı kandırdınız"

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
09 Temmuz 2019, 15:18
Mehmet Berk Yaltırık
09 Temmuz 2019, 15:18

Kırım Gelişim Vakfı Kurucusu Prof. Dr. Rıdvan Karluk, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinde (AKPM) Rusya lehine oy kullanılmasını bir kere daha gündeme taşıyarak, kamuoyunu yanlış bilgilere karşı uyardı.

Eleştiriler karşısında basına bazı milletvekillerinin  “Kırım’ın işgalinin Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından kınandığı” açıklaması yaptığını anımsatan Prof. Dr. Karluk, Eskişehir Sakarya Gazetesinde iki bölüm halimde yayımlanan “Kırım Rusya’nın Avrupa Konseyi Üyeliği İçin Feda Edilmemelidir” yazısında kamuoyunun yanıltıldığını ifade etti.

Karluk konuyla ilgili olarak makalesinde, “Bunun üzerine bazı ajans ve gazeteler, AKPM de 25 Haziran’da bu kınamanın yapıldığını haberleştirmişlerdir. Böyle bir durum söz konusu değildir. Sözü edilen eski karardır. Hiçbir milletvekili eski bir kararı yeni alınmış gibi basınla paylaşma hakkına sahip değildir. Rusya’nın kınanması, Rusya Avrupa Konseyi bir ülkenin (Ukrayna) toprağını hukuk dışı işgal ettiği için olup, geçmişte kalmıştır. Bilginin doğru olup olmadığını kontrol etmeden veren basın kuruluşları ile haber kaynağı vekil, halkı kandırmıştır. Çünkü 25 Haziran 2019 tarihinde AKPM’de böyle bir kınama kararı alınmamıştır. Konu, 25 Haziran’da AKPM’de yapılan oylamada Türk heyetinin ikisi hariç tamamının Rusya lehine oy vermesidir. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde 25 Haziran 2019’da gerçekleşen yönetmelik değişikliği ile Rus heyeti yeniden Konsey’de oy hakkına sahip olmuştur. Kırım Tatar Türklerinin ana vatanı Kırım’ı 2014 yılında yasa dışı işgal eden Rusya, 5 yıldır Konsey’e temsilci gönderemiyordu. Kabul edilen kararla AKPM’nin yaptırım mekanizması değişmiştir. Yönetmeliğe, AKPM’nin Rusya da dahil olmak üzere herhangi bir üye ülkeye yaptırımları uygulamayı ortadan kaldıran bir hüküm eklenmiştir” sözlerine yer verdi.