Karate Milli takımı, Paris'te 7 madalya ile zirvede

27 Ocak 2020, 19:52

Türkiye Karate Milli takımı, Karate 1 Premier Lig’in Paris etabında kazandığı dört altın, bir gümüş ve iki bronz madalya ile genel klasmanın zirvesinde yer aldı. Karate Milli Takımı, Şili’de kazandığı 12 madalya ile “Olimpiyat Yılı” olan 2020’ye muhteşem bir başlangıç yaptı.

TÜRKİYE 7 MADALYA İLE ZİRVEDE

Ay-yıldızlı takım, 24-26 Ocak 2020 tarihlerinde Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Karate 1 Premier Lig’in bu sezonki ilk etabını da kazandığı 7 madalya ile genel klasmanın zirvesinde noktaladı.

TOKYO KOTASINA PUANLAR TOPLANIYOR

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları kota müsabakaları arasında en yüksek puanı veren organizasyon olan Karate 1 Premier Lig’in Paris etabında, 92 ülkeden 742 sporcunun katılım gösterdi. Ülkemizi 6 kadın, 10 erkek karateci temsil eden milli karateciler; dört altın, bir gümüş ve iki bronz madalya kazandı.

Pierre De Coubertin Spor Salonu’nda düzenlenen turnuvada Serap Özçelik Arapoğlu, Eray Şamdan, Merve Çoban ve Erkek Kata Milli Takımı altın madalya kazanırken, Meltem Hocaoğlu Akyol gümüş, Ali Sofuoğlu ile Uğur Aktaş da bronz sevinci yaşadı.

“GRAND WİNNER” UNVANI MİLLİ KARETECİ SERAP ÇELİKOĞLU’NUN

Karate 1 Premier Lig’de üst üste üç yıldır sıkletinin en iyisi anlamına gelen “Grand Winner” unvanını alan Serap Özçelik Arapoğlu, Dünya Şampiyonası finalinde kaybettiği rakibinden rövanşı Paris’te aldı. Kumite 50 kiloda dünya ve olimpik sıralamada ilk sırada bulunan Arapoğlu, çekişmeli geçen final maçında geçen yıl Japon Miyo Miyahara’yı 10-4 mağlup ederek Paris’te üst üste ikinci altın madalyasını kazandı.

MİLLİ KARETECİ ERAY ŞAMDAN’DAN BÜYÜK BAŞARI

Eray Şamdan, erkekler kumite 60 kiloda Tokyo 2020 sıralamasında ilk basamakta bulunan ve 2019’un Grand Winner’ı Kazakistanlı sporcu Darkhan Assadilov’u 5-4 mağlup ederek altın madalya kazandı. Şamdan, Paris’te kazandığı puanlarla olimpiyatlara katılmak için büyük avantaj yakaladı.

ÇİNLİ RAKİBİNİ YENEREK ŞAMPİYON OLDU

Kadınlar kumite 61 kiloda mücadele eden Merve Çoban da olimpik sıralamada ilk sırada bulunan Çinli rakibi Yin Xiaoyan’ı bitime 35 saniye kala aldığı waza-ari ile 2-1 yenerek şampiyon oldu.

Ayrıca, erkekler ferdi kata dalında iki sporcumuzu karşı karşıya getiren maçta Ali Sofuoğlu, Emre Vefa Göktaş’a üstünlük sağlayarak Karate 1 Premier Lig’in Paris etabını üçüncü basamakta bitirdi.

karate
Türk milli takımı
Bunlara da bakın: