Karatay ve Özçelik'ten "Rusya İşgalindeki Kırım ve Sürgün" konferansı

Diaspora
E. K.
17 Mayıs 2021, 11:22
E. K.
17 Mayıs 2021, 11:22

18 Mayıs Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü dolayısıyla “Rusya İşgalindeki Kırım ve Sürgün” konulu konferans düzenlenecek. Konferans, bugün 17 Mayıs 2020 tarihinde, Zoom uygulaması üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.

18 Mayıs Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü dolayısıyla Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi, Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay ve Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezai Özçelik’in katılımıyla “Rusya İşgalindeki Kırım ve Sürgün” konulu konferans düzenlenecek. Programın moderatörlüğünü Doç. Dr. Didem Buhari Gülmez yapacak.

Koronavirüs salgını nedeniyle çevrimiçi gerçekleştirilecek konferansta Zafer Karatay “Kırım Sürgünün Anlamak” ve Sezai Özçelik “Rus Ruleti ve Kırım Tatarları: Türkiye, Ukrayna ve Rusya Bermuda Üçgeni” başlıklı konuşma yapacak. Konferans, Zoom programı üzerinden bu akşam saat 21.00’de yayında olacak.

Zoom bilgisi:
Meeting ID: 872 1979 7331
Passcode: 468838

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.

2019 yılında Letonya ve Litvanya 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdılar.