Karatay, Milli Savunma Üniversitesinde "Kırım'daki Türk Varlığı ve Geleceği"ni anlattı

Diaspora
Mehmet Berk Yaltırık
25 Mart 2019, 21:21
Mehmet Berk Yaltırık
25 Mart 2019, 21:21

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı, yapımcı ve yönetmen Zafer Karatay tarafından “Kırım’daki Türk Varlığı ve Geleceği” konferansı verildi.

Bugün, Milli Savunma Üniversitesi Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (ATASAREN) Bahar konferansları çerçevesinde İstanbul, Yenilevent’teki Milli Savunma Üniversitesi yerleşkesinde, Atatürk Harp Oyunu Kültür Merkezi Vatan Salonunda düzenlenen etkinlikte Karatay Kırım’daki Türk varlığının tarihi ve geleceğinden bahsetti.

Pek çok üst rütbeli subayın da katıldığı konferansta, Kırım yarımadasına tarih boyunca yoğun şekilde gerçekleştirilen Türk göçlerinden itibaren bölgedeki Türk varlığının oluşumunu anlatan Karatay, Rus işgallerinin bölgedeki Türk varlığı aleyhindeki etkilerini de hatırlattı. 2014’ten beri Rus işgalinde bulunan yarımadada işgalcilerin Kırım Tatarlarını baskı ve korku politikalarıyla adadan uzaklaştırmanın yanı sıra, Türk kültürünün izlerini silme doğrultusunda tarihi yerleri dahi hedef aldığını aktardı. Ayrıca Türkiye’ye yönelik hamlelerde bulunan Rus propaganda mekanizmasını ve işgali meşrulaştırmak için faaliyet gösteren kuruluşları da anlattı.

Karatay, Kırım’daki Rus işgalinin ilk kurbanı Reşat Ametov’u ve işgali meşrulaştırma gayesi güden sözde referandumu protesto ettiği için kaçırılarak öldürülmesinden de bahsederek, “Üç tane evladı kaldı geride. Referandumdan bir gün sonra kaçırıldı Akmescit Meydanında. Video görüntüleri de vardır. Özel birlik kıyafetli kimliği güya belirsiz kişiler tarafından şehrin meydanında güpegündüz arabaya bindirildiği görülüyor. Şunu da söyleyelim Akmescit nüfusu 300 bindir. Kırım’da bu işgal zamanında Kırım’da Kırım Tatarlarının sayısı 300 bindi, neredeyse her iki Kırım Tatarından birine KGB, yani polis, özel birlik, Rus milliyetçisi, asker vesaire düşecek kadardı. Yani buralarda herkes birbirini biliyor, özel kuvvetin de kim olduğunu biliyor, kimin dışarıdan geldiğini de biliyor, bunu yerli iş birlikçiler biliyor. Kırım’daki bütün polis, asker, Ukrayna Gizli Servisinin Kırım bölümünün tamamına yakın yüzde doksan dokuzu hepsi Rusya tarafına geçti hemen işgalin ilk gününde geçtiler.” diye kaydetti.

İşgalcilerin sözde referandumuna ve Kırım’ı gasp etmesine de değinen Karatay bununla ilgili olarak da, “Bütün dünya da bu yalana inanıyor maalesef. Referandumda dediler ki Ukrayna’ya bağlanma şıkkı bile yoktu, bütün sorular Rusya’yı işaret ediyordu. Böyle bir referandumda yüzde 83 katılım, yüzde 97 evet çıktı, hemen ertesi günü duyuruldu. Ama gerçek katılımın yüzde 32,4 olduğu yani Kırım’da aslında toplam nüfusun yüzde 15’inin evet dediğini Kırımoğlu, CNN’de açıkladı. New York’taydı, Birleşmiş Milletler’de. Ondan önce Putin’le görüşmesi olmuştu, onu da anlatmıştı. Putin onu ikna etmeye, işgale razı etmeye çaba gösteriyordu. (Kırımoğlu) bu yalanı (sözde referandumun katılım oranı) çökertti.” diyerek bu yalanın ortaya çıkarılmasının Putin’i ve pek çok odağı kızdırdığını hatırlattı. Bu rakamın sonradan ele geçirilen Rusların Kırım’daki istihbarat raporlarında da yer aldığını belirtti.