Karagöz ile Hacivat'tan Kazakistan'a ziyaret: Gölge oyunu tanıtılacak

Haberler
Ömer Kaya
03 Nisan 2019, 17:20
Ömer Kaya
03 Nisan 2019, 17:20

Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’daki ilkokullarda “Karagöz ve Hacivat” gölge oyunu gösterileri başladı.

Kazakistan’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri çerçevesinde, YEE tarafından Nur Sultan Eğitim Müdürlüğünün destekleriyle her yıl düzenlenen gösterilerin ilki bu yıl Uluslararası Nazarbayev Entelektüel Okulunda sahnelendi.

Karagöz ile Hacivat, YEE tarafından Nur Sultan Eğitim Müdürlüğünün destekleriyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri çerçevesinde bu yıl Uluslararası Nazarbayev Entelektüel Okulunda sahneye konuldu.

Yunus Emre Enstitüsünce (YEE) Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’daki ilkokullarda “Karagöz ve Hacivat” gölge oyunu gösterileri başladı. ( Aliia Raimbekova – Anadolu Ajansı )

7-10 yaş grubu öğrenciler, Kazak sanatçılarınca sahnelenen oyunu büyük ilgiyle izledi.

Konuyla ilgili, Astana Yunus Emre Enstitüsü Müdür Vekili Almagül İsina Anadolu Ajansı muhabirine röportaj verdi. Kazak çocukların gölge oyununu izlemekten keyif aldıklarını ve Türk kültürü hakkında bilgi sahibi olduklarını söyledi. Oyunların bu yıl 2 yetimhane ve 8 ilkokulda sahneleneceğini aktaran İsina, “Oyunlar nisanın sonuna kadar ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir.” ddi.