Karadeniz'e mayın döşeyen Rusya, suçu Ukrayna’ya attı!

Güncel
Anife Bilal
19 Mart 2022, 15:54
Anife Bilal
19 Mart 2022, 15:54

Stratejik Karadeniz Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Andriy Klimenko, Rus ordusunun, İstanbul Boğazı’ndan Odesa’ya kadar olan deniz yollarını mayınladığını bildirdi. Klimenko, Rusya’nın güya bu mayınların Ukrayna’ya ait olduğuna dair bilgileri yaydığını aktardı.

Stratejik Karadeniz Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Andriy Klimenko, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Denizde gerçek tehdit… Rusya İstanbul Boğazı’ndan Odesa’ya gitmek için önerilen deniz yollarına mayın döşedi ve bunların Ukrayna’ya ait mayın olduğunu iddia etti.. Düşman tarafından yayılan sıradaki tehlikeli dezenformasyon.” ifadelerini kullandı.

Klimenko, Soçi Deniz Limanının, dün bölgede bulunan gemilerin armatörlerine ve kaptanlarına bir “uyarı” mektubu gönderdiğini bildirdi. Mektupta Rus yetkilileri, Ukrayna Deniz Kuvvetlerinin Odesa, Oçakiv, Çornomorsk ve Yuzne limanları yakınlarına deniz (çapalı) mayınları yerleştirdiğini ancak çıkan fırtına nedeniyle güya yaklaşık 420 mayının koptuğunu ve şu anda bu mayınların Karadeniz’in kuzeybatısında denizcilik için bir tehdit oluşturduğu iddia edildi.

“NATO DENİZ GÖREV GRUBU’NUN KARADENİZ’E KONUŞLANDIRILMASI GEREKİYOR”

Rusların bu tür uyarıları yayarak Karadeniz’de ticari gemilerin deniz trafiğini engellemeyi amaçladığını vurgulayan Klimenko, “NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Deniz Görev Grubu’nun Karadeniz’de derhal konuşlandırılması gerekiyor” diye kaydetti.

“MAYINLARIN SAYISINI SADECE ONLARI DÖŞEYEN TARAF BİLEBİLİR”

Fırtına nedeniyle koparak denizde sürüklenen mayınlarının hesaplanmasının mümkün olmadığına dikkat çeken Klimenko, “Mayınların sayısını sadece onları döşeyen taraf bilebilir” diye vurguladı.