Karadeniz'de kurtarılan Ukraynalı denizciler taburcu oldu

Haberler
Anife Bilal
18 Ocak 2021, 18:45
Anife Bilal
18 Ocak 2021, 18:45

Karadeniz’de Bartın’ın İnkumu beldesi açıklarında, kötü hava şartları nedeniyle batan Arvin gemisinden kurtarılan Ukraynalı denizcilerin, hastaneden taburcu olduğu bildirildi. Ukrayna Büyükelçiliği, Bartın Devlet Hastanesi doktorlarına ve Bartın Valiliğine destekleri için teşekkür etti.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinden bugün yapılan açıklamada, Karadeniz’de dün batan Arvin gemisinden kurtarılan Ukraynalı denizcilerin, sağlık durumlarının iyi olduğu ve hastaneden taburcu oldukları duyuruldu. Ayrıca Büyükelçilik, Bartın Devlet Hastanesi doktorlarına ve denizcilere kıyafet ve ayakkabı sağlayan Bartın Valiliğine teşekkür etti. Açıklamada, “Bartın Devlet Hastanesinin sağlık personeline gösterdikleri ilgiden dolayı ve denizcilerimize ayakkabı ile kıyafet sağlayan Bartın Valiliğine minnettarız. Konsoloslarımız, denizcileri evlerine göndermek için gereken belgeleri hazırlamaya devam ediyorlar.” diye belirtildi.

KARADENİZ’DE YÜK GEMİSİ BATTI

Palau bandıralı Arvin isimli kuru yük gemisi 17 Ocak 2021 tarihinde Karadeniz’de Bartın’ın İnkumu beldesi açıklarında battı. Bir Ukrayna şirketine ait olan gemide 2’si Rusya vatandaşı, 10’u Ukrayna vatandaşı olmak üzere toplam 12 personel bulunuyordu. Kazada 6 denizci kurtarıldı. Kurtarılan denizcilerin 5’i Ukrayna vatandaşı, biri ise Rusya vatandaşı. Bartın Valiliğinden yapılan açıklamada, denizde görülen 3 kişinin cansız bedeninden birinin karaya çıkarıldığı ve kaybolan 3 kişinin arama kurtarma faaliyetlerinin devam ettiğini bildirildi. Cansız bedenine ulaşılan kişinin gemi kaptanı Rusya vatandaşı Vitaliy Galenko olduğu tespit edildi