Karadağ, ülkedeki Rus televizyon kanallarının yayınlarını kapattı

Güncel
qha muhabir
16 Haziran 2022, 00:31
qha muhabir
16 Haziran 2022, 00:31

Rusya, Ukrayna’ya yönelik işgal saldırılarını sürdürürken, kara propagandasından da geri durmuyor. Rusya’nın kara propagandasını reddeden ülkeler televizyon kanallarının yayınlarına son veriyor. Son olarak, Rus televizyon kanalı RT yaptığı sosyal medya paylaşımında, Karadağ Hükumetinin Rus yayınları kapattığını duyurdu.

Karadağ operatörü Mtel’in Rus televizyon kanallarının ülkede yayına kapatıldığı açıklandı. Rus televizyon kanalı RT, Telegram hesabından yaptığı paylaşımda RT, RT Documentary, RTR-planet ve Rossiya-24’ün yayınlarının kapatıldığını duyurdu. Rus kanalı RT, kararın Karadağ Hükumetine ait olduğunu bildirdi.

KARADAĞ BAŞBAKANI DRİTAN ABAZOVİC’İN UKRAYNA ZİYARETİ

Karadağ Başbakanı Dritan Abazovic ve  Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, bugün Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’i ziyarette bulundular. Ukraynalı mevkidaşı Denıs Şmıgal (Denys Shmygal) ile bir araya gelen Abazovic, ülkesinin Ukrayna ile dayanışma içinde olduğunu vurguladı. Başbakan Abazovic, “21’inci yüzyılda savaş çözüm olmaz” ifadelerini kullandı.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.