Karadağ'daki darbe girişiminin faillerine 69 yıl 3 ay hapis: Aralarında Ruslar da var

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
12 Mayıs 2019, 15:21
Mehmet Berk Yaltırık
12 Mayıs 2019, 15:21

Karadağ’da aralarında muhalefet liderlerinin ve Rus vatandaşlarının da bulunduğu, 2016’daki genel seçim gecesi darbe yapmayı planlayan 13 şahıs hakkında toplam 69 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Başkent Podgorica’da Yüksek Mahkeme, Karadağlı muhalif liderler Andrija Mandic ile Milan Knezevic’i 5 yıl, Rus askeri istihbaratından (GRU) oldukları ifade edilen Eduard Sismakov’u (veya Şırokov) 15 yıl, Vladimir Popov’u da 12 yıl hapse mahkum etti. Sırbistan vatandaşları Bratislav Dikic 8 yıl, Predrag Bogicevic 7 yıl, Nemanja Ristic 7 yıl, Branka Milic 3 yıl, Srboljub Djordjevic ve Milan Dusic 1 yıl 6 ay, Dragan Maksic 1 yıl 9 ay, Kristina Hristic ise 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Karadağ vatandaşı Mihailo Cadjenovic’e de 1 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

THE TELEGRAPH: “RUS CASUSLARI KARADAĞ DARBE PLANINDAN MAKUM EDİLDİ”

Karadağ’daki davayla ilgili olarak Balkan ülkesi Karadağ’un NATO’ya katılmasını engellemek için Karadağ hükûmetini kanlı bir darbeyle devirmeye çalışmaktan mahkum edildikten sonra iki Rus askeri casusuna hapis cezası verilmesine ayrıca dikkat çekildi.

The Telegraph, Rus askeri istihbaratından (GRU) iki Rus casusun (Eduard Sismakov veya Şırokov ile Vladimir Popov), seçim gününde 16 Ekim 2016 tarihinde Karadağ Başbakanı Milo Cukanoviç’i öldürmek için radikal ve paramiliter unsurlarla çete kurmakla suçlandıkları için terör teşebbüsünden mahkum edildiklerini bildirdi. 28 Kasım 2016 tarihinde de Karadağ’da NATO yanlısı hükûmeti devirmeye çalışmakla suçlanan 20 kişiden biri olan Sırp milliyetçilerinden bir şahıs itirafçı olmuş Rusya’dan destek aldıklarını ifade etmişti. nterpol’ün resmi internet sayfasında da, Karadağ yetkililerinin darbe girişimi suçlamasıyla 2016 Aralık ayında uluslararası arama emri çıkardıkları Rus vatandaşları olan Vladimir Popov ve Eduard Şırokov’un bilgileri paylaşılmıştı.

Casusluk, terör ve Güvenlik uzmanı, eski Ulusal Güvenlik Ajansı analisti ve karşı istihbarat görevlisi olup, ABD Deniz Kuvvetleri subaylarından olan, aynı zamanda War College’de profesörlük de yapmış olan John R. Schindler’ın Observer‘da kaleme aldığı “Putin’in Balkan Terör Kumpası Açığa Çıktı” (Putin’s Balkan Terror Plot Exposed) başlıklı yazısı da, Karadağ’daki Rus destekli darbe girişiminin yeni kanıtlarındı gündeme getirmişti.

Karadağ’daki darbe girişimi davası çerçevesinde, hükûmet yetkililerinin Milo Cukanoviç suikastının ülkeyi kargaşaya düşürüp Rus yanlısı bir liderin iktidara gelmesine imkan sağlayacağını ifade ettikleri bilgisi The Telegraph’ın ilgili haberinde yer aldı.

RUSYA İDDİALARI KABUL ETMİYOR

Balkan Insight’ta da söz konusu davayla ilgili çıkan haberine göre savcılık, “Rus devlet organlarının” iddia edilen komploda önemli bir rol oynadığını, darbecilerin Karadağ’ın NATO üyeliğini durdurma amacının olduğunu söyledi.

Rusya, daha önce de dile getirilen bu hususu reddediyor, ancak Karadağ’ın NATO üyeliğine şiddetle karşı çıktığı ve Moskova ile bağları olan muhalefeti desteklediği biliniyor.

BALKANLARDA RUS PARMAĞI

Rusya’nın Balkanlara yönelik yeni “hibrit” hamleleri ve Kremlin’in nüfuz alanını arttırma çabaları daha önce de çeşitli çeviri makaleler ve analiz haberler Kırım Haber Ajansı’nda (QHA) yayımlanmıştı.

Rusya’nın sonraki durağı: Balkanlar“, “Rusya, Balkan çeteciliğini hortlattı” ve “Balkanlar, Rus muhalifleri niçin desteklemeli?” başlıklı analizler de Balkanlarda Karadağ darbe girişimi ve Rus yanlısı paramiliter oluşumlar çerçevesinde, Kremlin’in hamlelerine ışık tutulmuştu.