Karadağ'da seçimler öncesinde ABD'den siber savunma desteği

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
09 Kasım 2019, 22:04
Mehmet Berk Yaltırık
09 Kasım 2019, 22:04

ABD’nin (Amerika Birleşik Devletleri) Podgorica Büyükelçiliği, hem ABD’de hem de Karadağ’da yapılacak seçimlerin gelecek yıl gerçekleşmesi nedeniyle, “isimsiz” kötü niyetli aktörlere karşı “siber savunma alanında yakın iş birliğinin” devam ettiğini duyurdu.

Balkan Insight’ın haberine göre ABD’nin Karadağ Büyükelçiliği, 2020’de hem ABD’de hem de Karadağ’da seçimlerde belirsiz olarak ortaya çıkan siber tehditlerle ilgili yeni bilgiler edinmek için, söz konusu Balkan ülkesinde çalışan seçkin bir Amerikan siber uzman ekibine ödenek tahsis etti.

BALKANLARDA GÜVENLİK VE İSTİKRARA VURGU

Yeni ABD Büyükelçisi Judy Reinke konuyla ilgili olarak, “Hem Amerika Birleşik Devletleri hem de Karadağ, ortak değerlerimizi ve çıkarlarımızı korumaya yardımcı olan siber savunma konusundaki yakın ortaklığımızdan yararlanmaktadır. Karadağ ile devam eden çalışmalarımız, özgür dünyanın güvenliği yaymak için nasıl bir arada çalışıldığının açık bir örneğidir.” dedi.

ABD Büyükelçiliği Karadağ Savunma Bakanı Predrag Boskoviç sözlerine atıfla, “Karadağ, Avrupa’da demokrasisi ve seçim özgürlüğü konvansiyonel olmayan saldırılarla karşılaşan ilk ülkeler arasında. Kesin olarak, ABD ile yeni zorluklar karşısında kaynaklarını kullanarak Batı Balkanlar’da demokrasiyi, Avrupa’nın bu bölümünü çatışmalarda, gerilemelerde ve ekonomik gerilemede tutacak (olanlardan) korumak için bir yol aramamız gerekiyor.” diye kaydetti.

Daha önce ABD Dışişleri Bakanı Michael Pompeo, 4 Ekim 2019’da başkent Podgorica’ya yaptığı ziyarette, ABD’nin şu anda dünya çapında milyarlarca aygıtı koruyan, Rusların en son kötü amaçlı yazılımlarına karşı koyma yolları geliştirmek için çalıştığını vurgulamıştı.

NATO’NUN SİBER SAVUNMA MERKEZİNE KATILIM

Bilindiği gibi 2016 ve 2017 yıllarında bir dizi saldırıya maruz kaldıktan sonra Karadağ, siber koruma yeteneklerini artırmak için Estonya merkezli NATO siber savunma merkezine katıldı. Hükûmet, Tallinn merkezli NATO’nun Kooperatif Siber Savunma Mükemmeliyet Merkezi ile operasyonlar ve işlevsel ilişkiler kurma konusundaki iki bildirinin imzalanmasını onayladı.

Siber savunma merkezinde yer almanın, Rus hackerların devlet kurumlarına ve medyadaki çevrimiçi yayınlara yapılan çeşitli saldırılardan sorumlu tutulduğuna işaret etmenin yanı sıra, Karadağ’ın siber güvenlik konusundaki ulusal yeteneklerini geliştirmesini de sağladığı ifade ediliyor.

RUS İSTİHBARATININ SİBER SALDIRILARINA KARŞI

Balkan Insight, geçen üç yıl boyunca, Karadağ kurumlarına yönelik siber saldırıların sayısının, devlet kurumlarını ve hükûmet yanlısı medyayı hedef alarak keskin bir şekilde arttığını belirtti. Saldırıların çoğunun, Ekim 2016’daki seçim gününde Rus destekli darbe planının ardından gerçekleştiği ifade edildi. Karadağ, NATO’ya katılmasını engellemek için Rusya’yı bu planın arkasında olmakla suçladı. Moskova ise bu suçlamaları reddetti.

BIRN (Balkan Investigative Reporting Network – Balkan Araştırma Raporlama Ağı) tarafından 2019 Mart ayında yapılan bir araştırma, ünlü Rus siber casusluk grubu Süslü Ayı’nın (Fancy Bear) 2017’de Karadağ kurumlarına yönelik çok sayıda saldırının gerisinde kaldığını göstermişti. Üç uluslararası bilgisayar teknolojisi güvenlik şirketi, ABD istihbaratının Fancy Bear’in Rus askeri istihbarat birimi GRU ile bağlantılı olduğuna inandığını söylemişti. AB yetkilileri ayrıca, Rus bilgisayar korsanlarının Karadağ’a ciddi siber saldırılar düzenlediklerini ve bu nedenle AB’nin siber güvenlik savunmasını sıkılaştırmasını ve siber suçla mücadele için özel bir polis görev gücü kurmasını istediğini belirtmişlerdi.