Karadağ Cumhurbaşkanı, Rusya'yı iç işlerine müdahale etmekle suçladı

Haberler
Ömer Cihad Kaya
22 Eylül 2021, 12:46
Ömer Cihad Kaya
22 Eylül 2021, 12:46

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Cukanoviç, Rusya Federasyonu’nun Karadağ’ın içişlerine açıkça müdahale ettiğini söyledi. Moskova Patrikhanesi’nin Karadağ’ın iç işlerine açıkça müdahale ettiğini dile getiren Cukanoviç, Rusya’nın hem Karadağ’a hem de Ortodoksluğa karşı olduğunu kaydetti.

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Cukanoviç, (Milo Djukanoviç) Rusya Federasyonu’nu ülke işlerine açıktan müdahale etmekle suçladı. Cukanoviç, dün yaptığı açıklamada, Moskova Patrikhanesi’nin dış kilise ilişkileri dairesi başkanı Volokolamsk Başpapazı Hilarion ve Sergey Lavrov’un iş birliği içinde Karadağ’ı istikrarsızlaştırmak için uğraş verdiğini kaydetti. Cukanoviç’e göre din adamı Hilarion’un ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Karadağ’daki yetkililerin güya “ülkede yapay bir çatışma yaratıldığı” konusundaki açıklamaları bunu kanıtlıyor.

“RUSYA, HEM KARADAĞ HEM DE ORTADOKSLUĞA DÜŞMAN”

Karadağ Cumhurbaşkanı Cukanoviç, Metropolit Hilarion’un kilisenin misyonuyla bağdaşmayan laik hedefler peşinde koştuğunu ileri sürdü.

Cukanoviç açıklamasında, Hilarion ve Rus Bakan Lavrov’un açıklamalarının kilisenin “Rusya Federasyonu’nun devlet çıkarlarına hizmet ettiğini” doğruladığını vurguladı.

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Cukanoviç, “Rus Kilisesi, Rusya Federasyonu’nun yurtdışındaki devlet çıkarlarına hizmet eder. Ülkemizle ilgili olarak aynı anda hem Karadağ’a hem de Ortodoksluğa karşı oldukları doğrulandı.” ifadelerini kullandı.

RUSSIA - CHINA - NORTH KOREA Metropolitan Hilarion visits China as well  North and South Korea
Metropolit Hilarion (Alfeev)

Cukanoviç, Rus Ortodoks Kilisesi liderliğinin ve Rus hükümetinin Karadağ’ı istikrarsızlaştırmaya ve Avrupa entegrasyonu yolundan saptırmaya çalıştığını da dile getirdi. Bilindiği üzere, daha önce Karadağ’da Sırp Ortodoks Kilisesi’nin töreni nedeniyle büyük protestolar meydana gelmiştir.