Karabük'te Türkoloji Paneli gerçekleştirildi

Bilim ve Teknoloji
_QHA Ankara
30 Ekim 2019, 23:26
_QHA Ankara
30 Ekim 2019, 23:26

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Cengiz Aytmatov Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ve Karabük Türkoloji Dergisi iş birliğinde “Türkoloji Paneli” düzenlendi.

KBÜ 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda düzenlenen panelde, bilim insanları ve uzmanlar bir araya gelerek Türk dili, kültürü, sanatı, tarihi ve coğrafyası gibi alt başlıkları içeren Türkoloji alanında bilgi ve tecrübelerini paylaştı.

FAALİYETLERİMİZİN ARTMASI GEREKİR

KBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, Türkoloji alanının Türk dünyası için çok önemli bir konu olduğunu, Türk dünyasının teknoloji alanında da faaliyetlerini arttırması gerektiğini söyledi.

HER ALANDA İŞ BİRLİĞİ YAPMALIYIZ

Cengiz Aytmatov Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Cıldız İsmailova da Türk topluluklarının daha güçlü yaşayabilmeleri için aralarındaki iletişimin artırılması gerektiğini kaydetti. İsmailova, “Gönül bağlarımızı çok daha güçlendirmek, Türk diline ve tarihine katkılar sağlamak amacıyla bugün bir araya gelmemizi sağlayan bu panel gibi düzenlenen pek çok ulusal ve uluslararası toplantılarında buna hizmet ettiğini düşünüyorum. Türk dünyası olarak sadece siyasi alanda değil, sosyal, ekonomik ve kültürel alanda da iş birliği çok önemli. Bizler millet ve devlet olarak her alanda iş birliği yapmalıyız” diye konuştu. Konuşmaların ardından Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistanlı öğrencilerin geleneksel kıyafetleriyle gerçekleştirdiği dansları renkli görüntülere sahne oldu.