Karabağ Şehitlerinin çocuklarına Türkiye Bursları’nda özel kontenjan ayrıldı

Eğitim
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Şubat 2021, 19:35
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Şubat 2021, 19:35

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) Türkiye Bursları programında, Azerbaycan’ın Karabağ Zaferi şehitlerinin çocukları için özel kontenjan ayrıldı. YTB Başkanı Abdullah Eren’in “Türkiye her alanda olduğu gibi eğitim alanında da kardeşlerinin yanında” ifadeleriyle duyurduğu bu haber Azerbaycan’da yoğun ilgi gördü.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) bünyesinde yürütülen ve Türkiye’de yükseköğrenim imkânı sunan Türkiye Bursları kapsamında, Karabağ Zaferi’nde şehit olan Azerbaycan askerlerinin çocuklarına bu yıl özel bir kontenjan ayrıldı. YTB Başkanı Abdullah Eren’in sosyal medya hesabından duyurduğu haber Azerbaycan’da da yoğun ilgi gördü. Abdullah Eren konuya ilişkin dün Twitter hesabından yaptığı videolu paylaşımında; “Can Azerbaycan’ın Karabağ Zaferi’nde şehit düşen kahramanlarının evlatlarına bu yıl Türkiye Bursları kapsamında özel bir kontenjan ayırıyoruz.” dedi.

EREN: HER ALANDA OLDUĞU GİBİ EĞİTİM ALANINDA DA YANLARINDAYIZ

Ayırca Eren, duyurusunda “Türkiye her alanda olduğu gibi eğitim alanında da kardeşlerinin yanında” ifadelerini de kaydetti.

YTB’NİN TÜRKİYE BURSLARI PROGRAMI

Türkiye Cumhuriyeti’nin Türk dünyası başta olmak üzere dünyanın dört bir tarafından uluslararası öğrencilere yönelik burs programı olan Türkiye Bursları, YTB bünyesinde her yıl binlerce başarılı öğrenciye Türkiye’de yükseköğrenim imkânı sunuyor.
Türkiye’de öğrenim görüp mezun olan öğrenciler; ülkelerinde önemli görevler üstlenerek hem ülkelerine hem de ülkeleri ile Türkiye arasındaki ilişkilere ciddi katkılar sunuyor.

2020’nin Temmuz ayında Tovuz’da Ermenistan ile olan mücadelede şehit olan Azerbaycanlı General Polat Haşimov gibi Türk dünyasında da bürokrasiden siyasete, eğitimden sanata önemli alanlarda Türkiye Mezunları bulunuyor.

Son başvuru tarihi 20 Şubat 2021 olan uluslararası öğrencilere yönelik Türkiye Bursları programı için başvuru ve ayrıntılı bilgi www.turkiyeburslari.gov.tr adresinde yer alıyor.