Kanada, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sergilediği provokatif eylemleri kınadı

Haberler
Anife Bilal
02 Nisan 2021, 11:27
Anife Bilal
02 Nisan 2021, 11:27

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau ile telefonda görüştü. Görüşmede Donbas ve Kırım’daki son durum ele alındı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Bakan Dmıtro Kuleba’nın 1 Nisan 2021 tarihinde Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau ile telefonda görüştüğü bildirildi. İki bakanın, Donbas’taki durumun kötüleşmesi ve Rusya’nın Ukrayna sınırı boyunca ve işgal altındaki Kırım’da askeri varlığını artırması konularını görüştüğü belirtildi.

RUSYA ATEŞKESİ UZATMAK İSTEMİYOR

Dmıtro Kuleba görüşmede, Rusya’nın Donbas’taki ateşkes anlaşmasını uzatmak istemediğini ve Ukrayna sınırları yakınındaki askeri varlığını yoğun bir şekilde artırdığını kaydetti. Kuleba, gerginliği azaltmak amacıyla Rusya’ya yönelik uluslararası baskının artırılmasının önemini vurguladı.

Öte yandan açıklamada, Kanada Dışişleri Bakanı Garneau’nun, Rusya’nın provokatif eylemlerini kınadığı ve ülkesinin Ukrayna toprak bütünlüğü ve egemenliğine verdiği desteği bir kere daha teyit ettiği belirtildi.

“MOSKOVA YENİ SİLAHLI SALDIRI DALGASI KARŞILIĞINDA BEDEL ÖDEMELİDİR”

Rus saldırganlığı bağlamında Ukrayna’ya destek veren dost ülkelerine minnettarlığını ifade eden Kuleba, “Müzakerelerin devam etmesi gerektiğini savunuyoruz. Öte yandan Moskova her yeni silahlı saldırı dalgası karşılığında bir bedel ödemesi gerekeceğinin farkında olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

GÖRÜŞME GÜNDEMİNDE KIRIM DA VARDI

Bunun dışında görüşmede taraflar, Rus işgali altında bulunan Kırım’da devam eden insan hakları ihlalleri ve Kırım Platformu açılış zirvesi hazırlıklarını ele aldı. Kuleba ayrıca Kırım’ın işgali nedeniyle uygulanan yaptırımları genişlettiği için Kanada’ya teşekkür etti.

KANADA VE AVUSTRALYA’DAN RUSYA’YA KERÇ KÖPRÜSÜ YAPTIRIMLARI

Kanada ve Avustralya, 30 Mart 2021 tarihinde Kırım’ın işgali nedeniyle yaptırım listelerine dahil edilen Rus vatandaşlarının ve şirketlerin listesini genişletti. İki ülkenin yaptırım listesine, işgal edilen Kırım Yarımadası’nı Rusya’ya bağlamak amacıyla yasa dışı şekilde inşa edilen Kerç köprüsü inşaatında yer alan kişiler ve şirketler eklendi.

Kanada Dışişleri Bakanlığı, işgal edilen Kırım Yarımadası’nı Rusya’ya bağlamak amacıyla yasa dışı şekilde inşa edilen Kerç Köprüsü inşaatında yer alan 2 Rus vatandaşının ve dört şirketin yaptırım listesine dahil edildiğini duyurdu. Avustralya Dışişleri Bakanlığı ise işgal edilen Kırım Yarımadası’nı Rusya’ya bağlamak amacıyla yasa dışı şekilde inşa edilen Kerç köprüsü inşaatında yer alan bir Rus vatandaşı ve 4 şirketi yaptırım listesine dahil edildiğini bildirdi.