Kanada Parlamentosu, Ukrayna vatandaşlarına vizesiz seyahati öngören tasarıyı kabul etti

Güncel
Ömer Kaya
30 Mart 2022, 12:25
Ömer Kaya
30 Mart 2022, 12:25

Kanada Parlamentosu, Ukrayna vatandaşlarına vizesiz seyahati öngören tasarıyı kabul etti. Bugün yapılan oylamada, parlamento üyelerinin büyük bir çoğunluğu tasarıyı destekledi.

Rusya’nın Ukrayna karşı başlattığı işgal girişimi ve saldırıları nedeniyle dünya kamuoyundan Ukrayna halkına gelen destek devam ediyor. Kanada Federal Parlamentosu, Ukrayna ile yürürlükte olan vize rejiminin kaldırılmasını destekledi. Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Daimi Komitesi tarafından yayımlanan raporu çerçevesinde hazırlanan tasarıya Kanadalı parlamenterler destek verdi. Kabul edilen raporda, “Kanada hükumetine, elektronik seyahat izninin (eTA) hızlı bir şekilde verilmesi de dahil olmak üzere, Ukrayna’dan Kanada’ya vizesiz seyahat uygulaması çağrısında bulunuyoruz” denildi.

KANADA’DAN UKRAYNA’YA DESTEK

Sunulan raporda, Kanada hükumetine, Ukrayna’dan gelen savaş mağdurlarının ikamet izni gibi sorunlarının çözülmesi ve desteklenmesi çağrısı yapıldı. Öte yandan kabul edilen raporda, Rusya devlet başkanı Putin’in talimatlarıyla uluslararası hukuku açık olarak ihlal eden Rusya’nın saldırıları haksız olarak nitelendirildi ve kınandı.