Kanada Parlamentosu Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanımadı

Haberler
Anife Bilal
17 Mayıs 2019, 10:41
Anife Bilal
17 Mayıs 2019, 10:41

18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak kabul etmeyi teklif eden karar tasarısı Kanada Parlamentosunda oylamaya sunulmadı.

Ukrayna asıllı Kanada milletvekili Borys Wrzesnewskyj karar tasarısını oylamaya sunmaya çalıştı ancak muhalefet buna karşı çıktı. Bu yüzden Parlamento Başkanı karar tasarısını gündemden çıkarmaya mecbur kaldı. Bir karar tasarısının Kanada Parlamentosunda kabul edilmesi için tüm üyelerin destek vermesi gerekiyor.

2019 HAZİRANINDA TEKRAR GÜNDEME GETİRİLECEK

İlgili karar tasarısının metninde, “Parlamentoya, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününün Sovyet diktatör Josef Stalin tarafından Kırım’ı etnik olarak 200 bin Kırım Tatarından temizlemek, onların mülküne el koymak, hayvan vagonlarına tıkarak onları 4 bin kilometre uzaklıktaki Orta Asya çöllerine göndermek için başlatıldığını kabul etmeyi teklif ediyorum.” ifadeleri kullanılmıştı.

Parlamento toplantısı sonrasında açıklama yapan Borys Wrzesnewskyj, mevcut oturum sona ermeden Haziran ayında tekrar karar tasarısını oylamaya sunmak için elinden gelen herşeyi yapma sözünü verdi.

Oylama sırasında Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve KTMM (Kırım Tatar Milli Meclisi) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz de Parlamentoda bulunmuştu.

2016’DA DA OYLAMAYA SUNULMUŞTU

Üç yıl önce Kanada Parlamentosunda Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak kabul edilmesi ile ilgili yasa tasarısı oylamaya sunulmuştu. Ancak o zaman yasa tasarısı gereken desteği alamamıştı.

QHA’ya konuşan Kanada Kırım Tatar Birliği Başkanı, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Yönetim Kurulu üyesi Rüstem İrsay, yasa tasarısının kabul edilmesine Liberal Partinin tutumunun engel olduğunu ifade etmişti.